logo-filia blog

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

ΚΟΥΙΖ ΣΤΗ ΡΩΜΑΪΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ. RES PUBLICA.

Μαρ 202023

KOYIZ

από κάτω από: ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΟΥΙΖ ΣΤΗ ΡΩΜΑΪΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ. RES PUBLICA.

Προπαγάνδα, Παραπληροφόρηση. Ορισμοί

προπαγάνδα η :
1α. η (έντυπη ή προφορική) συστηματική και οργανωμένη προσπάθεια διάδοσης πολιτικών, θρησκευτικών κτλ. ιδεών και απόψεων με σκοπό τον επηρεασμό της συνείδησης της κοινής γνώμης προς συγκεκριμένη κατεύθυνση και με συγκεκριμένους στόχους:
Kομμουνιστική / αθεϊστική / ανθελληνική  ~.  Kάνω / ασκώ ~.  H εφημερίδα ήταν το όργανο της προπαγάνδας του κόμματος.

β. αυτός που διενεργεί προπαγάνδα:
Πράκτορας της αγγλικής προπαγάνδας, της Aγγλίας.

2. μονομερής, στρεβλή, μεροληπτική μετάδοση πληροφοριών με ιδιοτελείς στόχους:
Tο δελτίο ειδήσεων κατάντησε κυβερνητική ~.

[λόγ. < γαλλ. propagand(e) -α (ορθογρ. δαν.)]

παραπληροφόρηση η : η (σκόπιμη) διάδοση, διοχέτευση ψευδών πληροφοριών με στόχο ή με αποτέλεσμα την παραπλάνηση, τη σύγχυση του αποδέκτη: Kάνω ~, παραπληροφορώ.
Ορισμένοι κύκλοι καλλιεργούν τη σύγχυση και την ~ του ελληνικού λαού.

[λόγ. παρα- 1 πληροφόρη(σις) -ση  μτφρδ. αγγλ. Misinformation]

ΠΗΓΗ: http://www.greek-language.gr/
greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides

από κάτω από: ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προπαγάνδα, Παραπληροφόρηση. Ορισμοί

Τυπογραφία και φασισμός

Δεκ 20177
από κάτω από: ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τυπογραφία και φασισμός

“Η δημοσιογραφία των πολιτών”

Δεκ 20177

Ο ρόλος του κοινού στην αναβάθμιση της δημοσιογραφίας έχει μελετηθεί από αρκετούς ερευνητές οι οποίοι εστιάζουν στις δομές οργάνωσης, στις μορφές,  αλλά και στα πλεονεκτήματα μιας νέας συμμετοχικής μορφής δημοσιογραφίας, η οποία στη βιβλιογραφία απαντάται με ποικίλους όρους, όπως «open source journalism», «participatory news», «civic/public/ communitarian journalism» και πιο συχνά ως «citizen journalism». O Jarvis χρησιμοποιεί τον πιο εύστοχο όρο «networked journalism» για να αναφερθεί στο ίδιο φαινόμενο, θέλοντας να τονίσει ότι η «δημοσιογραφία των πολιτών» εκτείνεται πέραν του απλουστευτικού διπόλου «επαγγελματίες – πολίτες/ερασιτέχνες». Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Η δημοσιογραφία των πολιτών”

Ο Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος. Η εξέλιξή του μέρα παρά μέρα

Δεκ 20173

από κάτω από: ΙΣΤΟΡΙΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος. Η εξέλιξή του μέρα παρά μέρα

Ξανά εδώ!

Δεκ 20172

Επανήλθα στο ιστολόγιό μου μετά από καιρό. Καλή αρχή!

από κάτω από: ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ξανά εδώ!

Αντώνης Τραυλαντώνης, Η λεηλασία μιας ζωής, Αθήνα 1935

Δεκ 20149

content

Η Λεηλασία μιας ζωής, το δημοφιλές μυθιστόρημα του Αντώνη Τραυλαντώνη, εκδόθηκε το 1935 από τη Νέα Εστία. Η πνιγηρή πραγματικότητα των Αθηνών μετά τη μικρασιατική καταστροφή είναι το σκηνικό του έργου. Μια κοινωνία που αδυνατεί να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες, με εμμονή στις προλήψεις του παρελθόντος. Κεντρική μορφή του μυθιστορήματος είναι ο Θεμελής Τράμπας ή Τλημενίδης μετά την αλλαγή του ονόματός του επί το ευρωπαϊκώτερον. Πρόκειται για ένα χαρισματικό νέο με πρωτοφανή καρτερία στην εργασία αλλά και στη ζωή γενικότερα. Ο προικισμένος αυτός άνθρωπος συνθλίβεται κάτω από την πίεση των υποχρεώσεων. Δύο αδελφές από το δεύτερο γάμο του πεθαμένου πατέρα του και μία μητριά στηρίζουν τις ζωές τους εξολοκλήρου επάνω του, βυθισμένες στο μεγαλείο και τις αντιλήψεις του καιρού που έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Ο φέρελπις Τλημενίδης δείχνει αδύναμος να παραμερίσει τις κοινωνικές συμβάσεις που τον δεσμεύουν, αποτυγχάνοντας να βαδίσει προς τη δική του ευτυχία και προσωπική ολοκλήρωση.

από κάτω από: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αντώνης Τραυλαντώνης, Η λεηλασία μιας ζωής, Αθήνα 1935

Καλημέρα κόσμε!

Δεκ 20149