Γνωριμία με το σκάκι!!!

Την Τρίτη 4/12 ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου “Ιππότης” επισκέφτηκε την Α΄και τη Β΄τάξη του σχολείου μας και οι μικροί μαθητές μας γνώρισαν το σκάκι.

Το σκάκι είναι ένα παιχνίδι με πολλές ωφέλειες γιατί τα παιδιά μαθαίνουν να σέβονται τον αντίπαλό τους, κοινωνικοποιούνται, αναπτύσσουν την μαθηματική λογική, την υπευθυνότητα και τέλος, τα βοηθάει στην αυτο-βελτίωση, μιας και έπειτα από το τέλος της παρτίδας πρέπει να αναγνωρίσουν τα λάθη τους, να κάνουν μια αντικειμενική κριτική στις κινήσεις τους και να προσπαθήσουν να μην επαναλάβουν τα ίδια λάθη.

Για περισσότερες πληροφορίες στο ippotis.com

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωριμία με το σκάκι!!!

Καλημέρα κόσμε!