ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!

ΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

LOREMPOLY

Αγαπητοί μαθητές,

έφτασε η ώρα να πειραματιστούμε με  ένα παιχνίδι!

Χρησιμοποιώντας τον κωδικό που σας έχει δοθεί για το genial.ly, επισκεφτείτε τη σελίδα, αναζητήστε το “Monopoly” και ερευνήστε αν θα μπορούσαμε να προσαρμόσουμε το παιχνίδι “LOREMPOLY”, στο δικό μας “STEMopoly”

Κατηγορίες: Δραστηριότητα, Εξερεύνηση, Πειραματισμός | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

GAMIFICATION

GAMIFICTION

Αγαπητοί μαθητές,

Η παιχνιδοποίηση (Gamification) στην εκπαίδευση έχει γίνει δημοφιλής καθώς πιστεύεται ότι η μάθηση γίνεται πιο ευχάριστη.

Τι είναι όμως ακριβώς το gamification;

“Η παιχνιδιοποίηση (gamification) είναι μια έννοια η οποία εφαρμόζεται σε πολλούς τομείς, έχει τεχνικά χαρακτηριστικά ενός παιχνιδιού (game) αλλά δεν είναι παιχνίδι (game). Αναφέρεται σε τεχνικές τρόπων σχεδίασης ή λειτουργίας σε πληροφοριακά συστήματα και σε εφαρμογές οι οποίες δεν είναι παιχνίδια.

Υπάρχουν πολλές έρευνες σχετικά με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της gamification στην εκπαίδευση. Τα πλεονεκτήματα της, θα μπορούσαν να συνοψιστούν ως εξής:

• αυξάνει το ενδιαφέρον για μάθηση
  • προωθεί ενεργά τη μάθηση και την ανάπτυξη δεξιοτήτων
  • επιμηκύνει το διάστημα προσοχής
  • μειώνει την ένταση στους μαθητές
  • βελτιώνει την ψυχική υγεία
Κατηγορίες: Πληροφορίες | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο GAMIFICATION

ΑΣ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 12 18

Αγαπητοί μαθητές,

Για να γνωριστούμε καλύτερα και να δημιουργήσουμε μια αίσθηση σχολικής κοινότητας, σας προσκαλούμε να συστηθείτε στο παρακάτω padlet.

Βήμα 1: Δημιουργήστε ένα avatar χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε εφαρμογή avatar θέλετε. Μπορείτε να βρείτε μερικά παραδείγματα εδώ. Αποθηκεύστε το στον υπολογιστή ή το tablet ή το κινητό σας.

Βήμα 2: Μεταβείτε στο παρακάτω padlet και κάντε κλικ στο κουμπί “προσθήκη” στην κάτω γωνία, ώστε να προσθέσετε την ανάρτησή σας.

Βήμα 3: Στον τίτλο προσθέστε το όνομά σας και το 1ο γράμμα του επωνύμου σας καθώς και το σχολείο και τη χώρα σας (π.χ. Ασπασία Μ. 1ο ΕΠΑΛ Ναυπάκτου, Ελλάδα). Στην κύρια περιοχή γράψτε κάτι για τον εαυτό σας προσπαθώντας να συμπεριλάβετε: Ποια είναι τα αγαπημένα σας θέματα; Ποια είναι τα χόμπι σας; Γιατί συμμετείχατε σε αυτό το έργο και τι πιστεύετε για το gamification ως μέρος των δραστηριοτήτων διδασκαλίας και μάθησης;

Βήμα 4: Προσθέστε το avatar σας κάνοντας κλικ στο εικονίδιο “προσθήκη αρχείου”. Δημοσιεύστε την ανάρτησή σας.

Βήμα 5: Απαντήστε σε τουλάχιστον δύο μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων προσθέτοντας ένα σύντομο μήνυμα καλωσορίσματος ως σχόλιο.

Κατηγορίες: Επικοινωνία | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΣ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ