Γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής

0

Συγγραφέας: ΞΥΘΑΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες | , στις 20-12-2018

Αλήθεια, τι τρώμε; Πόσο υγιεινό είναι; Πώς μπορούμε να βελτιώσουμε τη διατροφή μας; Αυτά ήταν κάποια από τα ερωτήματα που απασχόλησαν τους μικρούς μαθητές της Δ΄Τάξης του σχολείου μας.

Η Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις  16 Οκτωβρίου με αφορμή την επέτειο της ίδρυσης του Οργανισμού Τροφίμων & Γεωργίας της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (16/10/1945) αποτέλεσε το ερέθισμα  για να ασχοληθεί η τάξη με θέματα διατροφής.

Στόχος ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα υγιεινής και ισορροπημένης διατροφής και φυσικής δραστηριότητας καθώς συνδέονται άμεσα με την υγεία του ανθρώπου και την ποιότητα της ζωής του. Μαζί με τη δασκάλα τους, στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης προσέγγισαν τα θέματα διατροφής, αναζήτησαν πληροφορίες και κάλεσαν στην τάξη έναν ειδικό Διατροφολόγο, προκειμένου να συζητήσουν μαζί του και να λύσουν απορίες, που προέκυψαν από την ενασχόλησή τους με τις σύγχρονες διατροφικές συνήθειες των παιδιών και την αύξηση της παχυσαρκίας.

Τα ίδια τα παιδιά  δημιούργησαν ένα ερωτηματολόγιο προκειμένου να ερευνήσουν τις διατροφικές τους συνήθειες. Αφού απάντησαν τα ερωτηματολόγια  ανώνυμα, συνέλεξαν τις απαντήσεις και τις επεξεργάστηκαν σε λογιστικά φύλλα. Τα αποτελέσματα της δουλειάς τους και ο τρόπος που εργάστηκαν εξέπληξαν τους πάντες.

Μήπως  πρέπει να αναζητήσουμε  τις καθημερινές μας διατροφικές  συνήθειες,  για να συνειδητοποιήσουμε τελικά και μεις πόσο κοντά ή μακριά βρισκόμαστε από τη σωστή διατροφή;

Τα αποτελέσματα του “πόσο υγιεινά τρέφομαι” βρίσκονται στα επισυναπτόμενα αρχεία. ερωτηματολόγιο διατροφής

Απαντήσεις ερωτηματολογίου