Κατά το σχολικό έτος 2023-2024, το σχολείο μας και συγκεκριμένα οι μαθητές του τμήματος Στ2 συμμετέχουν στο εγκεκριμένο πρόγραμμα eTwinning με τίτλο «Gameland»με εμψυχώτριες την Αναστασίου Χριστίνα και Τσόκολα Βασιλική . Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν μαθητές από την Τουρκία, την Πορτογαλία, την Ελλάδα, τη Λιθουανία, τη Βόρεια Μακεδονία, την Πολωνία, την Κροατία, τη Δημοκρατία της Μολδαβίας, την Ιταλία, την Ιορδανία, τη Γαλλία, τη Ρουμανία. Αυτό το έργο, το οποίο είναι γεμάτο από παζλ λογικής, παιχνίδια μνήμης, αθλητικές δραστηριότητες, διαδραστικά παιχνίδια και διαγωνισμούς, θα επιτρέψει στους μαθητές μας να διασκεδάσουν και να αποκτήσουν νέες δεξιότητες κατά τη μάθηση.

Στόχος μας είναι να παρακινήσουμε τους μαθητές μας, να αυξήσουμε τη συμμετοχή τους και να υποστηρίξουμε την ανάπτυξή τους μετατρέποντας τη μάθηση σε μια συναρπαστική εμπειρία μέσα από τις δραστηριότητες του προγράμματος.

Λέγομαι Βασιλική Τσόκολα, είμαι εκπαιδευτικός Πληροφορικής και δημιούργησα αυτό το ιστολόγιο σα μέσο υποστήριξης της διδασκαλίας του μαθήματος της Πληροφορικής στο Δημοτικό!