Πρόγραμμα Ευ Ζην

2399753814_3c5ac10f3aΈνα σημαντικό  προγραμμα λαμβάνει χώρα ,ήδη από πέρυσι ,στα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.Ονομάζεται ΕΥ ΖΗΝ και τελεί υπό την αιγίδα του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου . Κύριος σκοπός του προγράμματος αυτού,το οποίο στην ουσία αποτελεί μια έρευνα,είναι να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα για τη φυσική κατάσταση ,διατροφικές συνήθειες κτλ των μαθητών ,ώστε να καταστεί δυνατή η αντιμετώπιση της παιδικής παχυσαρκίας.Το πρόγραμμα έχει βάθος χρόνου πενταετίας ,ενώ θα διατηρείται και ατομικός φάκελος μαθητή με τα πλήρη σωματομετρικά χαρακτηριστικά του καθώς επίσης και τις επιδόσεις του στα προβλεπόμενα test.

Αρχαιολογικό Μουσείο Άμφισσας

afisaDIAGONISMOU-300×152

Amfissa-Archeological Museum2    Στολίδι για την πόλη της Άμφισσας αποτελεί το Αρχαιολογικό της Μουσείο.Μπορεί να προσφέρει πλειάδα πληροφοριών τόσο σε μικρούς ή μεγαλύτερους μαθητές όσο και σε επισκέπτες μεγαλύτερης ηλικίας. Τα εκθέματα παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον ενώ οι εργαζόμενοι στο Μουσείο ,με μεγάλο ζήλο,προσφέρουν μοναδική πληροφόρηση σχετικά με την ιστορία των εκθεμάτων.

afisaDIAGONISMOU-300x152

Σεμινάριο Ασύγχρονης Διδασκαλίας εξ αποστάσεως σε Πλατφόρμα Moodle

Σε εξέλιξη βρίσκεται το πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο Ασύγχρονης Διδασκαλίας ,εξ αποστάσεως , σε πλατφόρμα Moodle ,διάρκειας 120 ωρών ,για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το εν λόγω σεμινάριο λαμβάνει χώρα,για το Νομό της Φωκίδος, σε τρία τμήματα΄αυτό της Άμφισσας ,της Ιτέας και της Ερατεινής.Αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Ιούνιο του 2014.

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!