wordle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Echoes of the Past (Β γυμνασίου)

atlantis

Το συγκεκριμένο κεφάλαιο θεωρώ ότι είναι από τα σχετικά καλά του βιβλίου. Αν μη τι άλλο, μπορούμε , με πολύ απλά μέσα, να καλύψουμε τις όποιες αδυναμίες και κενά παρουσιάζει το βιβλίο. Μία από τις βασικές ελλείψεις είναι αυτή του cd. Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο, αυτό παρακάμφθηκε με τη χρήση πηγών από το διαδίκτυο, και πιο συγκεκριμένα με  ντοκιμαντέρ του National Geographic σχετικά με την καταστροφή της Ατλαντίδας. Στους μαθητές δόθηκε και ένα φύλλο εργασίας, το οποίο συμπλήρωσαν καθώς παρακολουθούσαν την προβολή .

Το κεφάλαιο πραγματεύεται και ζητά από τους μαθητές να βρουν πληροφορίες και να παρουσιάσουν αρχαίους και άγνωστους πολιτισμούς. Ακριβώς επειδή έχουμε δει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι σπάνιο οι μαθητές να παρουσιάσουν μια απλή εκτύπωση σελίδων από το Διαδίκτυο, τους έδωσα όσες πληροφορίες θα έβρισκαν , ετοιμάζοντας ένα “βιβλίο” ( οφείλω να ευχαριστήσω τον αγαπητό συνάδελφο …Γιώργο που μου έδειξε πώς να το ετοιμάσω) και ζητώντας από τους μαθητές απλά να εντοπίσουν απαντήσεις σε απλά ερωτήματα και να συνοδεύσουν την εργασία τους με εικόνες. Με εντυπωσίασε και φυσικά ήταν ευπρόσδεκτη η πρόταση των ίδιων των μαθητών να παρουσιάσουν την εργασία σε Power Point.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Echoes of the Past (Β γυμνασίου)

Καλημέρα κόσμε!