ΚΑΡΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Φιλοξενείται στο Blogs.sch.gr

Το ψηφιακό λεξικό του καλοκαιριού

ΚΑΡΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | 4 Ιουνίου 2017 στις 09:08

Ψηφιακό λεξικό 1

Το κουκλοθέατρο στο νηπιαγωγείο

ΚΑΡΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | 31 Μαΐου 2017 στις 14:20

Το κουκλοθέατρο στο νηπιαγωγείο.

Ελισσάβετ Γιαννακού – Θεατρολόγος30-10-2016
Το κουκλοθέατρο στο νηπιαγωγείο.

Το κουκλοθέατρο αποτελεί μια υπέροχη δραστηριότητα για το νηπιαγωγείο. Μπορεί να εφαρμοστεί με ποικίλους τρόπους και να επηρεάσει θετικά τα νήπια. Υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι ένταξης του στο χώρο της τάξης.

Η εμψυχώτρια δημιουργεί μια γωνιά κουκλοθεάτρου στην οποία πέραν των διαφορετικών ειδών κούκλας, τα παιδιά θα μπορούν να βρουν και μια κουκλοθεατρική σκηνή. Τόσο οι κούκλες, όσο και η σκηνή είναι εύκολα να κατασκευαστούν από ανακυκλώσιμα υλικά με την συνεργασία εκπαιδευτικού και μαθητών. Σε αυτή την γωνιά τα παιδιά θα έχουν την δυνατότητα να μάθουν να χειρίζονται τις κούκλες και παίζοντας μαζί τους να δημιουργούν μικρές αυτοσχεδιαστικές παραστάσεις.

Η εμψυχώτρια στοχεύοντας στην καλύτερη επικοινωνία με τα παιδιά μπορεί να κατασκευάσει μια “κούκλα τάξης”. Μέσο της χρήσης της χάνεται η αυστηρότητα του εκπαιδευτικού ρόλου και δημιουργείται μια πιο οικεία αίσθηση με τους μαθητές. Η κούκλα μπορεί να είναι άνθρωπος ή και ζώο και στόχος είναι να παρουσιαστεί ονομαστικά και αυτόνομα ως νέο μέλος της παρέας του νηπιαγωγείου. Επίσης καλό θα ήταν να δοθεί η ευκαιρία στα παιδιά να δώσουν εκείνα όνομα στην νέα τους παρέα.

Η πιο γνωστή δραστηριότητα είναι η δημιουργία κούκλας από τους μαθητές. Ανάλογα με την ηλικία επιλέγουμε και το είδος κούκλας που θα ζητήσουμε να φτιάξουν (επίπεδη, δαχτυλόκουκλα, μαρότα, γαντόκουκλα κτλ.) Στο νηπιαγωγείο ο βαθμός δυσκολίας πρέπει να είναι μικρός, ώστε να δημιουργήσουν εκείνα ατομικά την κούκλα χωρίς την δική μας παρέμβαση. Ο στόχος αυτής της δράσης είναι η εμψύχωση-ζωντάνεμα της κούκλας και η μελέτη της κίνησης της από τον μικρό κουκλοπαίχτη.

Τέλος, αυτό που θα κάνει τα παιδιά να αγαπήσουν το κουκλοθέατρο είναι να παρακολουθήσουν μια επαγγελματική κουκλοθεατρική παράσταση, έτσι αισθάνονται καλύτερα την θεατρική ατμοσφαιρική μαγεία και συνδέονται επιτυχημένα με την θεατρική τέχνη. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή ενδείκνυται και η παρακολούθηση βιντεοσκοπημένων παραστάσεων.

Ο εκπαιδευτικός-εμψυχωτής έχει την δυνατότητα να εντάξει το κουκλοθέατρο στο νηπιαγωγείο, καθώς δεν είναι αναγκαία τα περίτεχνα υλικά, το μόνο που χρειάζεται για να το κάνει είναι θέληση και δημιουργικότητα. Η μονοτονία των σχολικών προγραμμάτων είναι μερικές φορές καλό να διακόπτεται και να εισάγονται πιο διαδραστικά παιχνίδια.

gonies-kouklotheatro-2-paidia-620pix

Καλημέρα κόσμε!