Δράση Ευαισθητοποίησης για τη Μείωση των Απορριμμάτων από το 23ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν στο 23ο Δ.Σχ. Ευόσμου και στην Δ΄ τάξη, στους μαθητές, τις μαθήτριες και την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κα Έφη Ευαγγέλου για την πρωτοβουλία διοργάνωση δράσης περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας για τη Μείωση των Απορριμμάτων.
Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τη Μείωση των Απορριμμάτων (EWWR) είναι η μεγαλύτερη εκστρατεία για την ευαισθητοποίηση σχετικά με την πρόληψη των αποβλήτων στην Ευρώπη. Από τις 20 ως τις 28 Νοεμβρίου εθελοντές από όλη την Ευρώπη οργανώνουν ή συμμετέχουν σε δράσεις για τη βιώσιμη κατανάλωση και την κυκλική οικονομία στις κοινότητές τους. Εθνικός συντονιστής των δράσεων στη χώρα μας είναι ο Ελληνικός Οργανισμός Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ).
Το σχολείο και συγκεκριμένα η Δ΄ τάξη συμμετέχει στην εκστρατεία ευαισθητοποίησης με τη λειτουργία Περιπτέρου Ενημέρωσης στην κεντρική πλατεία του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου σήμερα Τετάρτη 24 Νοεμβρίου (9:30 ως τις 12.00). Οι μαθητές/τριες δημιούργησαν βίντεο με οδηγίες για ανακύκλωση, αφίσες με πληροφοριακό υλικό και προτάσεις για μείωση απορριμμάτων σε διαφορετικές καταστάσεις (σχολείο, σπίτι, εργασία κ.ά.). Παράλληλα, συνέταξαν ερωτηματολόγιο, που θα διανεμηθεί και θα συμπληρωθεί από τους δημότες και αφορά στις καθημερινές τους συνήθειες διαχείρισης των απορριμμάτων τους. Στους συμμετέχοντες στην έρευνα θα δοθούν συμβολικά δώρα φτιαγμένα από τους μαθητές/τριες με ανακυκλώσιμα και επαναχρησιμοποιούμενα υλικά. Το ερωτηματολόγιο είναι διαθέσιμο και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του σχολείου (http://23dim-evosm.thess.sch.gr/) καθ΄ όλη τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!!.jpg
Ακολουθεί η αφίσα, το ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ από την Υπεύθυνη εκπαιδευτικό Έφη Ευαγγέλου και φωτογραφίες της δράσης.unnamed file
Το ενδιαφέρον των δημοτών συγκέντρωσε το Περίπτερο Ενημέρωσης και
Ευαισθητοποίησης για τη Μείωση των Απορριμμάτων που πραγματοποιήθηκε από τους
μαθητές/τριες της Δ΄τάξης του 23ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου στην κεντρική πλατεία
του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου, το πρωί της Πέμπτης 25 Νοεμβρίου.
Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας για τη Μείωση των
Απορριμμάτων (EWWR), της μεγαλύτερης εκστρατείας για την ευαισθητοποίηση σχετικά
με την πρόληψη των αποβλήτων στην Ευρώπη.
Οι διερχόμενοι πολίτες ενημερώθηκαν από τους μαθητές/τριες σχετικά με τους τρόπους
μείωσης των απορριμμάτων, παρακολούθησαν βίντεο με οδηγίες για σωστή ανακύκλωση,
συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο που αφορά στις καθημερινές τους συνήθειες διαχείρισης
των απορριμμάτων και έλαβαν συμβολικά δώρα φτιαγμένα από τους μαθητές/τριες με
ανακυκλώσιμα και επαναχρησιμοποιούμενα υλικά.
Συμβολικά δώρα χάρισαν οι μαθητές/τριες και στον δήμαρχο κ.Μανδαλιανό και τον
αντιδήμαρχο καθαριότητας κ.Δεμερτζή, οι οποίοι με τη σειρά τους δώρισαν στα παιδιά
υφασμάτινες τσάντες πολλαπλών χρήσεων.
Η προσπάθεια για τη μείωση των απορριμμάτων συνεχίζεται. Κάθε ένας ξεχωριστά και
όλοι μαζί ας βοηθήσουμε για ένα καλύτερο αύριο για το περιβάλλον.
Γιατί κάθε προσπάθεια μετράει!
1 1 2 1 5 1 7 1 8 1 10 1 11 1 13 1 14 2 16 .jpg