Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μενέλαος Λουντέμης

Πολυγραφότατος και πολυδιαβασμένος λογοτέχνης. Η «πένα» του έχει αμεσότητα, λυρισμό, δύναμη και ρεαλισμό. Έργα του, όπως τα μυθιστορήματα «Συννεφιάζει», «Οι κερασιές θα ανθίσουν φέτος» και το μπεστ-σέλερ «Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα» διαβάστηκαν πολύ από τη νεολαία τις δεκαετίες του ’50, του ’60 και του ’70. Επίσης τιμήθηκε και με το βραβείο “Μενέλαου Λουντέμη” που το καθιέρωσε προς τιμήν του ή Ελληνική Εταιρία Λογοτεχνών και απονέμεται κάθε χρόνο στο καλύτερο πεζογράφημα του προηγούμενου έτους. Προς τιμήν του, στο Βουκουρέστι δόθηκε το όνομα του σε δημόσιο κτίριο (Λουντέμειο Μέγαρο). Σύμφωνα με το Βασίλη Βασιλικό, «θεωρείται ο πιο πολυδιαβασμένος Έλληνας έπειτα από τον Νίκο Καζαντζάκη».

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στη ρωγμή του χρόνου

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλά Χριστούγεννα

Σας ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα. Υγεία, χαρά και ευτυχία σε όλο τον κόσμο!!!9okpsbpodb8