Με τη Β΄ και την Γ΄ τάξη του 8ου Γυμνασίου Βόλου στο Μουσείο της Ακρόπολης.

DSC_0945

Στις 14 Νοεμβρίου 2014 με η Β΄ και η Γ΄ τάξη του 8ου Γυμνασίου Βόλου επισκεφτήκαμε το Μουσείο της Ακρόπολης και ανεβήκαμε στον Παρθενώνα υπό βροχήν.

Κατηγορίες: Διδακτικές επισκέψεις | Γράψτε σχόλιο

Το Γ1 του 8ου Γυμνασίου Βόλου στα Γενικά Αρχεία του Κράτους Μαγνησίας

Επίσκεψη στα Γ.Α.Κ.

Στις 30 Οκτωβρίου 2014 με τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γ1 του 8ου Γυμνασίου Βόλου επισκέφτηκαμε τα Γ.Α.Κ. Μαγνησίας στα πλαίσια των μαθημάτων της Ιστορίας και του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Εκεί μας υποδέχτηκε η προϊσταμένη κ. Αννίτα Πρασσά, η οποία πρώτα μας ενημέρωσε σχετικά με τα

αρχεία και τις ειδικότητες που απασχολούνται σε αυτά. Στη συνέχεια όλοι μαζί είχαμε την ευκαιρία να συμμετάσχουμε σε ένα διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα τη δημιουργία της πόλης του Βόλου, το οποίο βρήκαμε πολύ ενδιαφέρον.

Κατηγορίες: Διδακτικές επισκέψεις | Γράψτε σχόλιο

Τελετή αγιασμού στο 8ο Γυμνάσιο Βόλου

Την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2014 και ώρα 9.30΄ π.μ. θα τελεστεί ο καθιερωμένος αγιασμός για την νέα διδακτική χρονιά στην αυλή του 8ου Γυμνασίου Βόλου.

Κατηγορίες: Ενημερώσεις | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Λογοτεχνικά κείμενα σχετικά με τον μικρασιατικό πόλεμο

Μυθιστορήματα που έχουν ως θέμα τους τη μικρασιατική εκστρατεία, την καταστροφή της Σμύρνης το 1922 και την προσφυγιά, που την ακολούθησε, είναι πολλά και ενδιαφέροντα. Προτείνω μερικά:

Διδώ Σωτηρίου, Ματωμένα χώματα

Διδώ Σωτηρίου, Οι νεκροί περιμένουν

Ηλίας Βενέζης, Το νούμερο 31328

Στρατής Δούκας, Ιστορία ενός αιχμαλώτου

Κοσμάς Πολίτης, Στου Χατζηφράγκου

Έκθεση ζωγραφικής

Ο Βασίλης Καποδίστριας εκθέτει έργα του με τίτλο “Βιωματικές αποτυπώσεις” το Σάββατο 30/11/2013 στις 8 μ.μ. στο Μουσείο Τσαλαπάτα.

Εκδήλωση Αστρονομικής Εταιρείας

Ο κ. Χρήστος Ξενάκης θα μιλήσει σήμερα 30/11/2013 για τα Pulsars στις 7 το απόγευμα στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο.