Aξιολόγηση προγράμματος

Ιούλ 201919

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και οι γονείς τους αξιολόγησαν το πρόγραμμα

Δείτε τα αποτελέσματα

από κάτω από: Αξιολογηση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Aξιολόγηση προγράμματος

Papeles mohados

Ιούν 201927
Υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν να αλλάξουν τη μοίρα
ταξιδιώτες στα ποτάμια της σκοτεινής πλευράς, του φεγγαριού.
Νύχτες με καταιγίδα φεύγουν γι’ αλλού καράβια
μαζί τους ζωές που ελπίζουν μα δε θα φτάσουν πουθενά.
Σχισμένα φεγγάρια και ιστορίες που φέρνουν δάκρυα
τη τύχη ποιος βρίσκει και μέσα στη πίστη ξεχνάει τα παλιά…

από κάτω από: Presentation | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Papeles mohados

Παρουσίαση προγράμματος

Ιούν 201927

Oι μαθητές που πήραν μέρος στο etwinning πρόγραμμα “I am you” παρουσίασαν το σύνολο των δραστηριοτήτων και δράσεων που εκπονήθηκαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Ενα ευχάριστο event ήταν ο χορός φλαμένκο των μαθητριών εμπνευσμένος από ένα τραγούδι που αναφέρεται στους πρόσφυγες, που ήταν και το θέμα του προγράμματος.

από κάτω από: Presentation | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρουσίαση προγράμματος

Η βασική ιδέα του έργου

Δεκ 20188

Πρόκειται για ένα έργο που στοχεύει στη διερεύνηση του θέματος των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ξεκινώντας, θα εξετάσουμε την ιστορία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, θα μελετήσουμε τον Χάρτη των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων και θα επικεντρωθούμε σε ένα κεντρικό ερώτημα: «Η οικοδόμηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Ευρώπη ολοκληρώνεται ή είναι υπό κατασκευή;» μέσω του οποίου θα αναζητήσουμε ένα από τα προκλήσεις της Ευρώπης του 21ου αιώνα: τα ανθρώπινα δικαιώματα των προσφύγων, ιδίως των παιδιών, στην Ευρώπη.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η βασική ιδέα του έργου