Je suis Parisien!..

Bonjour tout le monde!..

Ένα νέο μάθημα πρακτικής, το Je suis Parisien γεννιέται στο Moodle και αποσκοπεί στην προώθηση των Γαλλικών με εναλλακτικό και ενίοτε παιγνιώδη τρόπο. Πρόκειται για τη γνωριμία με τη γαλλική κολτούρα και τον γαλλικό πολιτισμό μέσα από την περιπλάνησή μας στο Παρίσι! Eμπλουτίζεται συνεχώς και περισσότερα θα αναφέρουμε σε επόμενο άρθρο μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Je suis Parisien!..

Γαλλικά και τέχνη: μια ελπιδοφόρα συνάντηση!

Σε μια τόσο δύσκολή και αντιφατική εποχή καλούμαστε να οδηγήσουμε τους μαθητές μας σε μια δημιουργική μάθηση. Είναι γνωστό το ενδιαφέρον των παιδιών για τον θέατρο, τη ζωγραφική, τις κατασκευές και τον κινηματογράφο. Αρκεί λοιπόν ένα εύστοχα εναλλακτικό οπτικοακουστικό ερέθισμα,  μεστό γαλλικής γλώσσας και πολιτισμού, για να απογειώσει ένα συνηθισμένο μάθημα. Αυτή την ελπιδοφόρα συνάντηση ευελπιστούμε να πετύχουμε φέτος, καταφεύγοντας μεταξύ άλλων και σε χρήσιμα εργαλεία Moodle που μπορούν να κάνουν αισθητή αυτή τη διαφορά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γαλλικά και τέχνη: μια ελπιδοφόρα συνάντηση!

Καλημέρα!

Μπορείτε να επισκεφθείτε το μάθημα πρακτικής που σας βοηθά να μάθάτε γαλλικά μέσα από τους Γάλλους ζωγράφους που μας ταξιδεύουν στο γαλλικό πολιτισμό!

Καλή συνέχεια, γιατί όχι και το καλοκαίρι!..

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Καλημέρα κόσμε!