Me too

Δύο εικόνες από την ομαδική εργασία που είχαμε δουλέψει στο Δημοτικό Σχολείο Λειψών για τη δράση Μe too.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Me too

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΧΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2013-2014

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ΒΑΝΤΣΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ (ΠΕ 71)

ΤΑΞΗ:ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ

Κατά το  Σχολικό Έτος 2013-2014 υλοποιήθηκε στο Τμήμα Ένταξης  του Δημοτικού Σχολείου Λειψών το πρόγραμμα ‘ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΧΩΝ’ που εντάσσεται στη θεματολογία των πολιτιστικών θεμάτων.  Η διάρκεια του προγράμματος ήταν 3 μήνες. Συμμετείχαν 6 παιδιά. Τέσσερα (4) αγόρια και δύο (2) κορίτσια.

Οι διαστάσεις του θέματος που προσεγγίσαμε είχαν να κάνουν κυρίως με το τι είναι ο ήχος, πως τον χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα μας και πως συνδέεται ο ήχος με την μουσική. Οι στόχοι του προγράμματος ήταν τα παιδιά να συνειδητοποιήσουν την παρουσία των ήχων σε όλες τις εκφάνσεις της ανθρώπινης ζωής, να ανακαλύψουν πως διαδίδονται οι ήχοι, πως εγγράφονται και πως ταξιδεύουν και τέλος να καλλιεργήσουν την ακουστική και αισθητική τους ικανότητα, τη φαντασία τους και την ευαισθησία τους.

Κατά την υλοποίηση του προγράμματος, αρχικά  προσπαθήσαμε να ανακαλύψουμε τους ήχους γύρω μας, να ηχογραφήσουμε κάποιους ήχους, τις φωνές μας και στους άλλους δύο μήνες προσπαθήσαμε  να επεξεργαστούμε όσον το δυνατόν περισσότερα μουσικά όργανα και να τα κατηγοριοποιήσουμε. Για αυτό το λόγο διαβάσαμε και είδαμε διάφορα βίντεο και εικόνες για τα μουσικά όργανα και είδαμε διάφορες παραστάσεις από κλασσική μουσική έως παραδοσιακή μουσική για να δούμε  και να συνειδητοποιήσουμε όλα τα φάσματα της μουσικής καθώς επίσης και πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα μουσικά όργανα σε διάφορα είδη μουσικής. Προσπαθήσαμε να συνδέσουμε τη μουσική με το χορό. Βρήκαμε στη βιβλιοθήκη μας διάφορα θέματα σχετικά με την μουσική. Φέραμε στο σχολείο διάφορα μουσικά όργανα για να επεξεργαστούν τα παιδιά καθώς επίσης είδαμε και μας εξηγήσαν διάφορα πνευστά όργανα που έφερε για να μας τα δείξει η Κρατική Ορχήστρα Αθηνών (φλάουτο,κλαρινέτο,όμποε,κόρνο,φαγκότο), σε μία επίσκεψη στο νησί μας για μια μικρή συναυλία.

Και στο τέλος του προγράμματος παρουσιάσαμε μια εργασία με τα είδη των μουσικών οργάνων, τις κατηγορίες τους και εικόνες από τα πιο βασικά μουσικά όργανα σε κάθε κατηγορία.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΧΩΝ

Καλημέρα κόσμε!