Venezia e il Mercante : “The Merchant of Venice” di William Shakespeare

Μαρ 20185

William Shakespeare Engraving

Venezia e il Mercante : “The Merchant of Venice” 2017-2018

Το ιταλόφωνο Β4 τμήμα του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολή Ιωαννίνων συμμετείχε στο πρόγραμμα Venezia e il Mercante : “The Merchant of Venice” με βασικούς εταίρους το ιταλικό σχολείο του San Donà di Piave, κοντά στη Βενετία. Κύριο στοιχείο του προγράμματος ήταν το έργο του Ουϊλλιαμ Σαίξπηρ ” Ο έμπορας της Βενετίας. Οι μαθητές πρώτα αρούσιασαν τους εαυτούς τους και την πόλη τους, μίλησαν για τα ενδιαφέροντά τους και στη συνέχεια είδαν και σχολίασαν τη ταινία ” Ο έμπορας της Βενετίας”. Στη συνέχεια ασχολήθηκαν με την εικονογράφηση μιας σκηνής από το έργο και δημιούργησαν κρυπτόλεξα και σταυρόλεξα που αφορεούσαν στην χώρα μας.

Οι εργασίες των μαθητών

Μετάβαση στο padlet.com

Υπεύθυνη καθηγήτρια
καλαντζή Βασιλική , ΠΕ 34