ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΗΘΙΚΗ

images

Η πρώτη  επαφή με την έννοια της περιβαλλοντικής ηθικής έγινε στα πλαίσια  του μαθήματος, με την προβολή της ταινίας in to the wild . Η ταινία θέτει σοβαρά το νόημα της ζωής. Είναι η ιστορία ενός νέου ανθρώπου που κυνηγάει το όνειρό του, να ζήσει στη φύση με τους κανόνες που αυτή επιβάλλει , χρησιμοποιώντας ως εφόδιά του το θάρρος του, τις αξίες του ως άτομο και το θράσος της νιότης του.

Πολλά ερωτήματα ξύπνησαν μέσα μου, που ποτέ άλλοτε δεν είχαν περάσει τόσο έντονα από την σκέψη μου. Αρχικά σκεφτόμουν το τι μπορεί να είναι  περιβαλλοντική ηθική, με τι ασχολείται η περιβαλλοντική ηθική και σε τι βοηθά η περιβαλλοντική ηθική.

Το ταξίδι μου στην Περιβαλλοντική ηθική θεωρώ πως είναι χρήσιμο να το ξεκινήσω εξετάζοντας πρώτα το περιεχόμενο των δυο λέξεων που απαρτίζουν τον όρο. Η ηθική είναι ένα ζήτημα σύνδεσης της καρδιάς με την λογική. Έχει σχέση με κάτι που μπορούμε να δούμε, να αισθανθούμε , να αγαπήσουμε, να κατανοήσουμε. Η περιβαλλοντική Ηθική ενδιαφέρεται για το πέρασμα από την ευαισθητοποίηση στην συνειδητοποίηση μέσω κατανόησης. Σε βοηθά να αποκτήσεις δεξιότητες που έχουν να κάνουν με τη σκέψη σε όλες τις μορφές της. Η περιβαλλοντική ηθική περισσότερο από τους άλλους κλάδους της εφαρμοσμένης ηθικής (επιχειρησιακή ηθική, βιοηθική, πολιτική, ιατρική ηθική, φεμινισμός), απειλεί σε μεγαλύτερο βαθμό την κλασική θεωρία, αφού προβάλλει τις ηθικές μας υποχρεώσεις απέναντι στη φύση, μεταφέροντας έτσι το κέντρο βάρους του αποδεκτή του ηθικού ενδιαφέροντος από τον άνθρωπο στη φύση και τα μέρη της. (Γεωργόπουλος, 2002)

Ο όρος περιβάλλον είναι ουσιαστικοποιημένο ουδέτερο της μετοχής περιβάλλων δηλαδή η αρχική σημασία αναφέρεται σε ότι μας περι-βάλλει. Κατ’επέκταση, το περιβάλλον νοείται ως το σύνολο των εξωτερικών σχέσεων και όρων που ασκούν άμεση ή έμμεση επιρροή στους οργανισμούς της φύσης. Το περιβάλλον διακρίνεται σε φυσικό, στο πλαίσιο του οποίου περιέχονται οι σχέσεις και οι όροι της φύσης που επιδρούν στη ζωή διαφόρων οργανισμών και σε κοινωνικό, στο οποίο περικλείονται οι συνθήκες της κοινωνίας οι οποίες επηρεάζουν την πνευματική ζωή και τον τρόπο διαβίωσης των ανθρώπων που ανήκουν σε αυτήν(Πελεγρινης,2004).

Η περιβαλλοντική ηθική λοιπόν είναι ο κλάδος της ηθικής φιλοσοφίας που μετατοπίζει το αντικείμενο της ηθικής θεώρησης από τον άνθρωπο στο περιβάλλον του και στις σχέσεις του με αυτό. Αυτό που καταλαβαίνω  είναι πως η περιβαλλοντική ηθική ουσιαστικά ασχολείται με το αν και κατά πόσο μπορούν μέρη ή ολότητες του φυσικού περιβάλλοντος να τύχουν ηθικήςαντιμετώπισης από τον άνθρωπο και εν συνεχεία, αιτιολόγηση και θεμελίωση κατάλληλων ηθικών και κανονιστικών αρχών.

Ηθική σύμφωνα με αρκετές προσεγγίσεις είναι το πεδίο των κανόνων που θα πρέπει να διέπει την συμπεριφορά μας προς τους άλλους (Γεωργόπουλος 2002, Norton 1984, Hare 1971).

30/11/2014

2 cσχόλια