Γυμνός κι ελεύθερος (ποίηση)

Καιροί σκεφτικοί. 84 ποιήματα χαϊκού (ebook)

Καιροί σκεφτικοί. 84 ποιήματα χαϊκού. Αυτοέκδοση

Η πρώτη ιπτάμενη γάτα (παιδικό)

Οι τραγουδιστάδες (λαϊκό παραμύθι)

Ο μισοκοκοράκος (λαϊκό παραμύθι)

Το φάντασμα του Αγησίλαου (μυθιστόρημα)

Η υστερότοκη (μυθιστόρημα)

Η Αναρά (μυθιστόρημα)

Το φάντασμα του Αγησίλαου (θεατρικό)

Ζυμώνοντας παραμύθια 1

Ζυμώνοντας παραμύθια 2

Αιτιολογικές αφηγήσεις

Δέκα φτερά (ποίηση - συλλογικό)

visitors – επισκέπτες

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Vassilis 042Ο Βασίλης Ι. Γεργατσούλης γεννήθηκε στην Κάρπαθο το 1965. Είναι πτυχιούχος της Μαρασλείου Παιδαγωγικής Ακαδημίας (1986), του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (1997), του Μαρασλείου Διδασκαλείου Δημοτικής Εκπαίδευσης (1997), κάτοχος Διπλώματος Ειδίκευσης (Master) στη «Διδακτική Ιστορίας και Πολιτιστική Παράδοση» στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δ. Ε. του Πανεπιστημίου Αθηνών (2000) και Διδάκτωρ Λαογραφίας Πανεπιστημίου Αθηνών (2007), με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ).
Έχει διδάξει στο Μ.Δ.Δ.Ε. το μάθημα «Διδακτική Λαογραφικών Κειμένων» (2012).
Έχει συμμετάσχει με εισηγήσεις σε λαογραφικά και παιδαγωγικά συνέδρια. Μελέτες του έχουν δημοσιευθεί σε συλλογικούς τόμους και περιοδικά.

Έχουν εκδοθεί εννιά βιβλία του:

Το Τσουκαλάκι: Ένα λαϊκό παραμύθι της Καρπάθου (παραμυθολογική μονογραφία), Πρόλογος Μηνάς Αλ. Αλεξιάδης, Πνευματικό Κέντρο Δήμου Καρπάθου, Σειρά Αυτοτελών Εκδόσεων, αρ. 3, Αθήνα 2003.

Η Αναρά (μυθιστόρημα)εκδόσεις Σύγχρονη Εποχή, Αθήνα 2005.

Ο Μισοκοκοράκος (λαϊκό παραμύθι), εκδόσεις Ταξιδευτής, Αθήνα 2006.

Οι τραγουδιστάδες (λαϊκό παραμύθι), εκδόσεις Ταξιδευτής, Αθήνα 2008.

. Η Υστερότοκη (μυθιστόρημα), εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, Αθήνα 2014.

Γυμνός & Ελεύθερος (ποίηση), εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, Αθήνα 2015.

Το φάντασμα του Αγησίλαου (μυθιστόρημα), εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, Αθήνα 2015.

Το φάντασμα του Αγησίλαου (θεατρικό) – μαζί με την Κάτια Κοντεκάκη, εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, Αθήνα 2016.

• Καιροί σκεφτικοί. 84 ποιήματα χαϊκού, εκδόσεις 24grammata (e-book).

• Καιροί σκεφτικοί. 84 ποιήματα χαϊκού, (αυτοέκδοση), Νίκαια 2017.

Επίσης έχει επιμεληθεί την έκδοση (και έχει γράψει την εισαγωγή-πρόλογο) τεσσάρων τόμων:

. Ζυμώνοντας παραμύθια 1ος Τόμοςεκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, Αθήνα 2014.

. Ζυμώνοντας παραμύθια 2ος Τόμοςεκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, Αθήνα 2015.

Ποιητικές συμπλεύσεις 1. Δέκα φτερά, εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, Αθήνα 2016.

Μικρή περιήγηση (ποίηση), του Δημήτρη Παπακωνσταντίνου, εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, 2017.

• Αιτιολογικές αφηγήσεις. Απ’ τον μύθο στην επιστήμη και αντιστρόφως, εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, Αθήνα 2017.
  • Μια σοφή ελιά (λαϊκή ποίηση), της Σεβαστής Ι. Γεργατσούλη, εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ, 2017.

Ένα θεατρικό του έργο, που συνέγραψε με την Κάτια Κοντεκάκη, έγινε παράσταση από τη Θεατρική Ομάδα Εκπαιδευτικών Π.Ε. Νίκαιας – Πειραιά:

. Το φάντασμα του Αγησίλαου (θεατρικό), Ιούνιος 2015 & Φεβρουάριος 2016.

Διακρίσεις – βραβεία:

• Γ΄ Πανελλήνιο Βραβείο Μυθιστορήματος στον 34ο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό 2015 της Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών για το βιβλίο του «Μακαρόνια με… μακαρόνια».
  • Έπαινος στην Ποίηση στον 34ο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό 2015 της Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών για το ποίημά του «Εφτάψυχο όνειρο».
  • Β΄Πανελλήνιο Βραβείο Ποίησης στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ποίησης της Πνευματικής Συντροφιάς Λεμεσού για το ποίημά του «Αρχαία σκουριά».
  • Β΄Πανελλήνιο Βραβείο Ποίησης στον Ε΄ Πανελλήνιο Ποιητικό Διαγωνισμό «Καισάριος Δαπόντες» για το ποίημά του «Θάλασσα».
  • Α΄ Βραβείο Μυθιστορήματος στον 7ο Παγκόσμιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό ΕΠΟΚ για το βιβλίο μου «Κυρία Γιατρού».
  • Α΄ Βραβείο Μουσικού Στίχου στον 7ο Παγκόσμιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό ΕΠΟΚ για το ποίημά  μου «Στου δειλινού τη σβήση».
  • Β΄ Βραβείο Ποίησης στον 6ο Παγκόσμιο ποιητικό διαγωνισμό της Αμφικτυονίας Ελληνισμού για το ποίημά του «Δεν υπήρξα».

Εργάζεται ως διευθυντής στο 23ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας.

Τηλ. 211-4028758, 697.64.60.996

Email: vassilis.gergatsoulis@gmail.com