Λίγα λόγια για το έργο της επιμόρφωσης

Ξεκίνησαν από τις 8 Απριλίου 2019, τα προγράμματα της 5ης περιόδου επιμόρφωσης Β1 επιπέδου Τ.Π.Ε. στα οποία συμμετέχουν 5.840 εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων και ειδικοτήτων, που υπηρετούν σε όλη την Ελλάδα ή το Εξωτερικό (ελληνικά σχολεία της ομογένειας). Έτσι, ο συνολικός αριθμός των επιμορφούμενων από τον Μάιο 2017 μέχρι σήμερα, έφτασε τους 30.000 εκπαιδευτικούς, που είναι ο στόχος για την Επιμόρφωση Β1 επιπέδου Τ.Π.Ε., στο πλαίσιο της πράξης «Επιμόρφωση  εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ψηφιακών τεχνολογιών στη διδακτική πράξη (Επιμόρφωση Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε.)», http://e-pimorfosi.cti.gr, του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ (2014-2020), η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη. Αναλυτικά στοιχεία περιλαμβάνονται στους Πίνακες 1 και 2.

Τα προγράμματα αφορούν εισαγωγική επιμόρφωση σχετικά με την εκπαιδευτική αξιοποίηση των ψηφιακών τεχνολογιών (Β1 επίπεδο Τ.Π.Ε.) για όλους τους κλάδους και ειδικότητες εκπαιδευτικών, έχουν διάρκεια 36 διδακτικών ωρών και υλοποιούνται από εξειδικευμένους επιμορφωτές του Μητρώου Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε. και Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (Κ.Σ.Ε.) που είναι σχολεία ή άλλοι εκπαιδευτικοί φορείς σε όλη την Ελλάδα, με το «παραδοσιακό» (δια ζώσης συνεδρίες) ή το «μεικτό» μοντέλο επιμόρφωσης (σύγχρονες εξ αποστάσεως συνεδρίες, με χρήση ειδικής πλατφόρμας υποστήριξης εικονικής τάξης και κατά περίπτωση, δυο δια ζώσης συνεδρίες σε ένα σαββατοκύριακο).

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε ΕΔΩ