Ιούνιος 2024

Let’s visit my Hometown – Κινητικότητα

hometown vector 2Το συγκεκριμένο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα με τίτλο “Let’s visit my home town” είναι ένα από τα τρία προγράμματα Erasmus που τρέχουν αυτή τη σχολική χρονιά στο σχολείο μας και ήταν η πρώτη διακρατική συνάντηση μαθητών στο πλαίσιο αυτού. Μαζί με την Ελλάδα και την Πορτογαλία, στο πρόγραμμα συμμετέχουν επίσης η Ιταλία και η Πολωνία .

Erasmus+ “Living with the climate change”

climate change logo 300x217Σκοπός του προγράμματος είναι να αναδείξει και να υποστηρίξει τον προβληματισμό των πολιτών σε ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο, ώστε να συμβάλει στην ευαισθητοποίησή τους για τα επόμενα χρόνια. Θα πραγματοποιηθούν οπτικά πειράματα σχετικά με την πραγματικότητα της υπερθέρμανσης του πλανήτη, την αύξηση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου και την άνοδο της στάθμης των ωκεανών. Το τελικό αποτέλεσμα του προγράμματος θα είναι ένα ψηφιακό βιβλίο που θα εξηγεί στις γλώσσες των εμπλεκόμενων χωρών τα κλιματικά φαινόμενα που θα μελετηθούν. Μέσω του προγράμματος αναμένεται η ενίσχυση των γλωσσικών, ψηφιακών και κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών.

Living with the climate change

Αρχικός σχεδιασμός του προγράμματος μας

Μετάβαση στο padlet.com

Video από τις δραστηριότητες μας

Χριστουγεννιάτικη Διακόσμηση

Από την έναρξη του φετινού σχολικού έτους ομάδα μαθητών του τμήματος Α4 υπό την καθοδήγηση του καθηγητή πληροφορικής κ. Τυλλιανάκη Εμμανουήλ συμμετέχει στο πρόγραμμα «Εισαγωγή στην τριδιάστατη σχεδίαση και αξιοποίησή της στην εκπαιδευτική πράξη».
Το πρόγραμμα που διοργανώνει η  Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων, εντάσσεται  στο έργο Erasmus+ “MAKER SCHOOLS”  και έχει ως σκοπό την ενίσχυση της δημιουργικότητας των μαθητών και την ενασχόληση τους με την τριδιάστατη σχεδίαση και εκτύπωση.
Οι μαθητές μας αφού παρακολούθησαν σχετικά video για την τρισδιάστατη εκτύπωση και είχαν την πρώτη τους επαφή με το σχεδιαστικό πρόγραμμα tinkercad πραγματοποίησαν την πρώτη τους δράση που ήταν η δημιουργία τρισδιάστατων χριστουγεννιάτικων στολιδιών κ.

Οδηγίες δραστηριότητας: Χριστουγεννιάτικη Διακόσμηση

Φωτογραφίες από τις δημιουργίες των παιδιών

Καλώς ήρθατε

Καλώς ήρθατε στο προσωπικό ιστολόγιο του καθηγητή πληροφορικής του Γυμνασίου Αρχανών.