Επίσκεψη νηπίων στο Δημοτικό

Στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των νηπίων στο Δημοτικό, πραγματοποιούνται αυτό το διάστημα συζητήσεις στο σχολείο μας για το πώς μπορεί η καθημερινότητα να μοιάζει σε αυτό το μεγαλύτερο σχολείο. Με τον τρόπο αυτό, οι απορίες των παιδιών λύνονται και νιώθουν περισσότερο ασφαλή. Στα πλαίσια αυτής της ενασχόλησής μας το τελευταίο διάστημα, επισκεφτήκαμε το Δημοτικό και γνωρίσαμε τη διευθύντρια, η οποία μας οδήγησε στην τάξη της Α΄Δημοτικού, στη βιβλιοθήκη, αλλά και σε όλες τις αίθουσες όπου πραγματοποιούνται τα νέα μαθήματα, στην αίθουσα μουσικής, πληροφορικής, ώστε τα παιδιά να αποκτήσουν μια ιδέα για το τι πρόκειται να κάνουν στο σχολείο αυτό. Τα νήπια είχαν ετοιμάσει ως δώρο μία αφίσα στην οποία αποτύπωσαν την εικόνα του Δημοτικού όπως την είχαν στο μυαλό τους πριν την επίσκεψη σε αυτό.

Παρασκευή γλυκού

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να υλοποιήσουν συνταγή για τρουφάκια και να τα δοκιμάσουν. Όλα τα παιδιά περίμεναν υπομονετικά να έρθει η σειρά τους για να φτιάξουν τη ζύμη, χρησιμοποιώντα μπικότα, ζαχαρούχο γάλα, κακάο και τριμμένη καρύδα. Αφού η ζύμη ετοιμάστηλε, μοιράστηκε στα παιδιά κι εκείνα με την σειρά τους έφτιαξαν μικρά μπαλάκια τα οποία ανακάτεψαν σε μπλε τρούφα.