Ορθογραφικός έλεγχος στον Firefox

Ο ορθογραφικός έλεγχος είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για όσους γράφουν σε φόρα, ιστολόγια κτλ. Για να εγκαταστήσετε αυτό το Add On ακολουθείστε τα παρακάτω βήματα:

1ο) Μεταβείτε στη σελίδα με τα λεξικά κάνοντας κλικ εδώ. Βρείτε το λεξικό που σας ενδιαφέρει πχ ελληνικό και κάντε κλικ στο Install Dictionary.

2ο) Στη νέα σελίδα που θα βρεθείτε, κάντε κλικ στο Add to Firefox και στο νέο παράθυρο επιλέξτε “Εγκατάσταση Τώρα

3ο) Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κάντε επανεκκίνηση του Firefox και από την επόμενη χρήση το λεξικό θα τεθεί σε λειτουργία!

Έτσι όταν πληκτρολογείτε κάτι λάθος θα υπογραμμίζεται και θα σας προτείνει μια σειρά λέξεων για να επιλέξετε τη σωστή.

Μπορείτε να εγκαταστήσετε περισσότερα λεξικά αν χρησιμοποιείτε και άλλες γλώσσες ή κάποιο δίγλωσσο Ελληνοαγγλικό. Είναι πολύ εύκολο και χρήσιμο! Έστω και για τις λίγες (ή τις πολλές) λέξεις που μπορεί να είχαμε αμφιβολία για τη γραφή τους, το πρόβλημα αυτό είναι παρελθόν!

6 σχόλια

1. Pingback: Τεχνο-ΛΟΓΙΕΣ στην εκπαίδευση » Ορθογραφικό&

2. Πάρα πολύ χρήσιμη εφαρμογή. Θα το δοκιμάσω άμεσα. Μπράβο Χριστίνα που ψάχνεις και βρίσκεις διάφορα και μας τα λες.
    Παρεμπιπτόντως έκανα επίτηδες κάτι λαθάκια την ώρα που έγραφα αυτό το σχόλιο και τα εντόπισε αμέσως. Φαίνεται να δουλεύει καλά!

3. Pingback: 49ο Γυμνάσιο Αθήνας - Ιστολόγιο Μαθητών » Ορθογραφικός έλεγχος στο Firefox

4. Pingback: Τεχνο-ΛΟΓΙΕΣ στην εκπαίδευση » Ορθογραφικό&

5. Χρήστο, το δοκίμασα και εγώ και θα μου είναι χρήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις που έχω (είχα) μια μικρή αμφιβολία!
    Πιστεύω θα φανεί χρήσιμο και στους μαθητές 😉 Τι τα θέλουν τα greeklish αφού θα έχουν βοηθό το λεξικό;!