Γαλλικά-2η ξενη γλώσσσα στο δημοτικό

Γαλλικά- 2η ξένη γλώσσα στο δημοτικό (τάξεις ε’ στ΄ δημοτικού )

deux chevaux

Τα παιδιά θέλουν να μάθουν ποιος θα κερδίσει στο survivor. Αν μπορούσα να αναμεταδίδω τους αγώνες στα γαλλικά,είμαι σίγουρη ότι θα ήμουν η καλύτερη δασκάλα.
Κάποτε κάποιος μαθητής μου πρότεινε να ντυθώ Ζήνα και να τους κάνω μάθημα.
Μετά από ένα δύσκολο πεντάωρο, μπαίνουν την τελευταία ώρα στην τάξη και “αναγκάζονται” να ασχοληθούν με ένα μάθημα ( κείμενο,γραμματική,σύνταξη, ορθογραφία…) άχρηστο και ανούσιο κατά την γνώμη τους.
Η πολιτιστική και κοινωνική εκπαίδευση δεν τους αφορά και πολύ περισσότερο δεν αφορά το περιβάλλον τους. Με αυτό δεν εννοώ ότι τα Γαλλικά είναι η λύση για την ένδεια της γνώσης των σημερινών παιδιών. Θα ήταν ανόητο και υπερβολικό εκ μέρους μου. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι ειδικότητες πρέπει να είναι μέρος της γενικής μόρφωσης τους.
Καταλήγοντας επισημαίνω ,ότι σήμερα είναι πολύ δύσκολο να τραβήξεις το ενδιαφέρον των παιδιών και συγχρόνως να πείσεις τους γονείς τους ότι οι ξένες γλώσσες θα τους βοηθήσουν στην επαγγελματική τους αναζήτηση.
Ο παραπάνω προβληματισμός μου αφορά στο διδακτικό μου αντικείμενο περισσότερο από ένα σχέδιο μαθήματος βασισμένο στον παρακείμενο.
Ευχαριστώ για την κατανόηση και την ανοχή στην γκρίνια μου.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γαλλικά-2η ξενη γλώσσσα στο δημοτικό

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

πρώτη φορά σε blog

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! Ονομάζομαι Κική Τσινίδου και γράφω πρώτη φορά σε σελιδα ιστολογίου.Δεν χρησιμοποιώ καθόλου αυτού του τύπου δημοσιεύσεις.Προτιμώ να μιλώ “ζωντανά” με όσους επιθυμώ.Επίσης θέλω να κάνουν και αυτοί το ίδιο…

Ξέρω ότι θα με θεωρήσετε “καθυστερημένη”και εκτός εποχής,αλλά δεν πτοούμαι.

Όσο για την διευκόλυνση των διαφόρων τεχνικών επικοινωνίας,την θεωρώ πλαστή και επικίνδυνη.Προσφέρουν άλλοθι σε όσους βαριούνται να σηκώσουν το τηλέφωνο ή να γράψουν σε ένα φύλλο χαρτί και να το στείλουν.

Ενα παράδειγμα τεχνολογικής προόδουκαι γνωστικής εξέλιξης είναι το ηλεκτρονικό βιβλίο.Τείνει να καταργήσει το “αληθινό”!!!Τα υπερ είναι ότι το ηλεκτρονικό μπορεί να “μεταφερθεί”χωρίς βάρος(π.χ. σε ένα ταξίδι) να μην πιάνει χώρο,να είναι πάντα στην διάθεση μας καθαρό….

Τα κατά ( κατα την γνώμη μου) είναι ότι δεν μυρίζεις τις σελίδες που έχεις διαβάσει χιλιάδες φορές,δεν στεναχωριέσαι όταν σχίζεται,δεν ακούς τον ήχο των σελίδων,δεν νοιώθειες

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο πρώτη φορά σε blog

Καλημέρα κόσμε!