Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο!

Τα δικαιώματα των παιδιών

Το ιστολόγιο αυτό έχει χαρακτήρα εκπαιδευτικό, δημιουργικό και διασκεδαστικό και στοχεύει κυρίως στην ανάδειξη των δραστηριοτήτων των παιδιών, που είναι η χαρά κι η ελπίδα του κόσμου.

Τα παιδιά για να μπορέσουν να γίνουν ολοκληρώμενες προσωπικότητες, έχουν ανάγκη από την προστασία όλων μας. Έχουν επίσης, δικαιώματα που όλοι πρέπει να γνωρίζουμε και να φροντίζουμε με κάθε τρόπο να εφαρμόζονται. Δυστυχώς όμως, πολλά παδιά σε διάφορες περιοχές του κόσμου ( Ασία, Αφρική, Λατινική Αμερική, Μέση Ανατολή, Ευρώπη) ακόμα και στις μέρες μας, στερούνται αγάπης και φροντίδας και έρχονται αντιμέτωπα με το σκληρό πρόσωπο της εγκατάλειψης, της εκμετάλλευσης, της φτώχειας, του πολέμου.

Σε αυτό το σημείο τίθεται ένα σημαντικό ερώτημα. Πώς μπορούμε να μιλάμε για έναν πολιτισμενο κόσμο, όταν και έστω ένα παιδάκι πεθαίνει από την πείνα, την έλλειψη περίθαλψης, τον πόλεμο; Πώς μπορούμε να θεωρούμαστε προηγμμένες κοινωνίες όταν έστω και ένα παιδάκι αντί να είναι στο σχολείο, αντί να διασκεδάζει, εργάζεται;

Όλα τα παραπάνω, αποτελούν ίσως μια καλή αφορμή να θυμηθούμε όλοι τα “Τα δικαιώματα των παιδιών”, να τα μάθουν και τα ίδια τα παιδιά με την ελπίδα ότι κάποτε θα μπορούμε να ξαναχτίσουμε τον “ουρανοξύστη” του πολιτισμού μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα δικαιώματα των παιδιών