ΤΣΑΡΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ

Φύλλο εργασίας για παρουσίαση

Μαρ 201431

Αγαπητοί μαθητές,

Σε αυτόν τον υπερσύνδεσμο  θα βρείτε έναν τρόπο για να φτιάξετε μια παρουσίαση με την βοήθεια του λογισμικού παρουσίασης PowerPoint, που βρίσκεται στο πακέτο προγραμμάτων του δημοφιλούς MICROSOFT OFFICE, ενός εργαλείου του υπολογιστή που εάν μάθετε να χρησιμοποιείτε σωστά θα σας δώσει δυνατότητες ευκολότερης μάθησης, οργάνωσης του υλικού σας, αλλά και προβολής σημαντικών σας γεγονότων.

Καλή επιτυχία !!!

Δημιουργία φύλλου:
Αθανασία Γκλεζάκη – Αναστασία Μουδήλα – Παρασκευή Τσαρή

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φύλλο εργασίας για παρουσίαση

Κατασκευή παρουσίασης σε PowerPoint

Μαρ 201430
Αγαπητοί μαθητές,

Εδώ θα βρείτε τον τρόπο να φτιάξετε μια παρουσίαση με την βοήθεια του λογισμικού παρουσίασης powerPoint, που βρίσκεται στο πακέτο προγραμμάτων του δημοφιλούς MICROSOFT OFFICE, ενός εργαλείου του υπολογιστή που εάν μάθετε να χρησιμοποιείτε σωστά θα σας δώσει δυνατότητες ευκολότερης μάθησης, οργάνωσης του υλικού σας, αλλά και προβολής σημαντικών σας γεγονότων.

1.  Ανοίγουμε από το μενού έναρξη – προγράμματα — MicrosoftOffice-powerPoint την παρουσίαση.

2.  Γράφουμε με κεφαλαία τον Τίτλο στην θέση  “Θέμα  της παρουσίασης” αλλά και όποια σημαντικά στοιχεία αφορούν την παρουσίασή μας στην πρώτη διαφάνεια.

3.  Από το μενού κεντρική –> εισάγουμε όσες νέες διαφάνειες θέλουμε ή κάνουμε αναπαραγωγή της υπάρχουσας.

4.  Επιλέγουμε εισαγωγή –>κειμένου και γράφουμε πάνω στις διαφάνειες το κείμενο που επιθυμούμε χρησιμοποιώντας τα εργαλεία μορφοποίησης, όπως και στον κειμενογράφο. Αυτό γίνεται καλύτερα μετά την προσθήκη φωτογραφιών, πινάκων κτλ  γιατί θα τα έχουμε τοποθετήσει στον χώρο που θα χρειαστούμε εκτός εάν χρησιμοποιήσουμε ένα από τα έτοιμα προσχέδια παρουσίασης (μενού –> μορφή –> σχεδίαση διαφανειών η διάταξη διαφάνειας)

5.  Από το μενού κάνουμε εισαγωγή –> εικόνας από αρχείο την οποία έχουμε αποθηκεύσει  από το διαδίκτυο (προσοχή κάποιες φωτογραφίες έχουν πνευματικά δικαιώματα που οφείλουμε να τα σεβόμαστε)   ή από κάποια άλλη πηγή (όπως φωτογραφικές μηχανές, scaner κτλ) σε οποιαδήποτε διαφάνεια θέλουμε.

6.  Από το μενού εισαγωγή μπορούμε να βάλουμε  ήχο ή ταινία από αρχείο που υπάρχει στον Η/Υ μας ή από CD  ή  ήχο που έχουμε πρώτα ηχογραφήσει. Όταν επιλέξουμε τη διαφάνεια που θα εισάγουμε ήχο μας ρωτάει αν θα ξεκινά ο ήχος αυτόματα. Επίσης μπορούμε να επιλέξουμε στο ηχείο (εικονίδιο) του ήχου να έχει αποκρυφτεί κατά την παρουσίαση.
Προσοχή για να παίζει ο ήχος σε οποιοδήποτε Η/Υ θα πρέπει πρώτα να δημιουργήσουμε φάκελο στον οποίο  θα αποθηκεύσουμε την παρουσίαση μαζί με το αρχείο του ήχου και μετά θα κάνουμε εισαγωγή του ήχου από το συγκεκριμένο φάκελο. Το λογισμικό μας μπορεί να ενσωματώσει τον ήχο, αλλά ο τρόπος εξαρτάται από την έκδοση των MICROSOFT OFFICE του υπολογιστή μας .

7.  Αφού ολοκληρώσουμε τη σχεδίαση και το υλικό που προσθέσαμε στις διαφάνειές μας,  από το μενού προβολή παρουσίασης –> τρόπος εναλλαγής διαφάνειας  ρυθμίζουμε πώς θα αλλάζουν οι διαφάνειες ( με κλικ ή μετά από κάποια  δευτερόλεπτα )

8.  Από το μενού προβολή παρουσίασης –> προσαρμοσμένη κίνηση μπορούμε να χρονίσουμε με ποιο τρόπο, σειρά ,ταχύτητα κτλ. θα προβάλετε το περιεχόμενό μας (εικόνες, κείμενο, ήχος κτλ)

Υ.Γ.1  Δεν ξεχνάμε να αποθηκεύουμε συχνά την παρουσίασή μας, εάν έχουμε τη νεότερη έκδοση σημαντικό είναι να προτιμάμε σε παλαιότερη έκδοση των MICROSOFT OFFICE  ( π.χ. 1987-2003 )

Υ.Γ.2  Κάνουμε συχνά προβολή παρουσίασης και διορθώνουμε ότι δεν πηγαίνει καλά , κάνοντας πάντα αποθήκευση των αλλαγών.

Δημιουργία φύλλου:

Αθανασία Γκλεζάκη – Αναστασία Μουδήλα – Παρασκευή Τσαρή

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κατασκευή παρουσίασης σε PowerPoint