Τι είναι switch;

switch

Switch είναι μία συσκευή σε ένα δίκτυο υπολογιστών που βοηθάει στην ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των υπολογιστών που είναι συνδεδεμένοι πάνω στο switch.

Δηλαδή πρόκειται για μία συσκευή που συνδέει πολλούς υπολογιστές με LAN καλώδιο και μπορούν να επικοινωνούν αναμεταξύ τους.

Το switch ολοκληρωμένα λέγεται και network switch. Άλλα ονόματα που χρησιμοποιούνται είναι: switching hub, bridging hub και mac bridge.

Ουσιαστικά πρόκειται για μια “γέφυρα” που ενώνει πολλούς υπολογιστές.

Η συσκευή λειτουργεί ως εξής. Αρχικά λαμβάνει πακέτα πληροφοριών από έναν υπολογιστή και αναγνωρίζει σε ποιον υπολογιστή προορίζεται να στείλει τα δεδομένα. Έπειτα στέλνει τα δεδομένα μόνο στον συγκεκριμένο υπολογιστή.

Το switch έχει πολλές θύρες LAN. Σε κάθε μία μπορεί να συνδεθεί ένας υπολογιστής του δικτύου με καλώδιο ethernet.

Βέβαια υπάρχουν και συσκευές που κάνουν αυτή τη δουλειά ασύρματα. Αυτό έχει κάποια πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα.

Τι είναι router;

router

Router είναι μία συσκευή που συνδέεται στη γραμμή του παρόχου σταθερής τηλεφωνίας και λαμβάνει τα δεδομένα τηλεφωνίας και internet. Έπειτα αυτά διανέμονται στην αντίστοιχη συσκευή του σπιτιού μας (τηλέφωνο και υπολογιστής).

Στην ουσία πρόκειται για μια απαραίτητη συσκευή για να λειτουργεί το internet του σπιτιού.

Το router έχει μία είσοδο που συνδέεται η τηλεφωνική γραμμή που έρχεται από τον πάροχο καθώς και πολλές εξόδους.

Για να συνδέσεις το τηλέφωνο υπάρχει θέση για βύσμα τηλεφώνου, ενώ για τις υπόλοιπες συσκευές υπάρχουν έξοδοι για να συνδέσεις καλώδιο με βύσμα Ethernet.

Επίσης τα περισσότερα router εκπέμπουν και ασύρματο σήμα που ονομάζεται wifi. Με αυτό τον τρόπο οι συσκευές μπορούν να συνδεθούν χωρίς καλώδιο (κινητό, tablet, laptop, smart tv, κτλ.)

Τοπικά Δίκτυα Υπολογιστών

Computer Networking

Ένα τοπικό δίκτυο υπολογιστών (αγγλ. Local Area Network, συντμ. LAN) είναι ένα σύνολο συνδεδεμένων υπολογιστών που εκτείνονται σε περιορισμένη γεωγραφική περιοχή. Τοπικό μπορεί να είναι ένα δίκτυο ενός ή περισσότερων δωματίων, ενός κτιρίου ή ακόμα και κοντινών κτιρίων. Χρησιμοποιούνται ευρύτατα για να συνδέουν προσωπικούς υπολογιστές και σταθμούς εργασίας σε επιχειρήσεις, με σκοπό την κοινή χρήση των μέσων (π.χ. των εκτυπωτών) και την ανταλλαγή πληροφοριών. Για παράδειγμα, το δίκτυο μιας εταιρείας που έχει αποθήκες, τμήμα παραγγελιών, λογιστήριο και άλλες υπηρεσίες στο ίδιο κτίριο αποτελεί ένα τοπικό δίκτυο. Τα LAN διακρίνονται από τα άλλα είδη δικτύων με βάση τρία χαρακτηριστικά: (1) το μέγεθος, (2) την τεχνολογία μετάδοσης και (3) την τοπολογία τους.

Τα τοπικά δίκτυα είναι περιορισμένου μεγέθους, που σημαίνει ότι ο χρόνος μετάδοσης στη χειρότερη περίπτωση είναι φραγμένος και γνωστός εκ των προτέρων. Η γνώση του ορίου αυτού επιτρέπει τη χρήση συγκεκριμένων τεχνικών που αλλιώς θα ήταν ανέφικτες. Επίσης, απλοποιεί τη διαχείριση του δικτύου.

Δίκτυα Υπολογιστών

netzwerk

Τα δίκτυα υπολογιστών (computer networks) ανήκουν στη γενικότερη κατηγορία των τηλεπικοινωνιακών δικτύων (telecommunication networks), δηλαδή σε εκείνα τα κατανεμημένα συστήματα που επιτρέπουν στους χρήστες τους να μεταβιβάζουν ή να ανταλλάσσουν πληροφορίες. Τα πλέον γνωστά και εκτεταμένα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα είναι το τηλεφωνικό δίκτυο και το δίκτυο της τηλεόρασης. Δύο είναι τα κύρια σημεία που έχουν κοινά αυτά τα δίκτυα. Το πρώτο είναι ότι έχουν σχεδιαστεί ειδικά για την εξυπηρέτηση μιας συγκεκριμένης υπηρεσίας (για τη μετάδοση φωνής και την εκπομπή κινούμενης εικόνας και ήχου, αντίστοιχα). Το δεύτερο είναι ότι απαιτούν ειδικό τερματικό εξοπλισμό για τη λειτουργία τους (τις συσκευές τηλεφώνου και τηλεόρασης, αντίστοιχα).

Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί τα δίκτυα Η/Υ από τα παραπάνω δίκτυα; Ίσως το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό των δικτύων υπολογιστών είναι η γενικότητά τους. Τα δίκτυα Η/Υ αναπτύσσονται και λειτουργούν κυρίως με προγραμματιζόμενες συσκευές γενικού σκοπού (π.χ. μία τερματική συσκευή δικτύου Η/Υ μπορεί να είναι και ο προσωπικός σας υπολογιστής, δηλαδή η ίδια συσκευή με την οποία γράφετε τα κείμενά σας, εκτελείτε τους υπολογισμούς σας, τηρείτε τα λογιστικά σας βιβλία κ.ά.). Και επειδή αυτές οι συσκευές δεν έχουν σχεδιαστεί για την εξυπηρέτηση μιας μόνο μορφής αναπαράστασης πληροφορίας (όπως, π.χ. η φωνή ή το σήμα τηλεόρασης), έχουν τη δυνατότητα να εξυπηρετούν πολλές διαφορετικές μορφές αναπαράστασης της πληροφορίας. Έτσι, τα δίκτυα υπολογιστών μπορούν να υποστηρίζουν μια μεγάλη (και ολοένα αυξανόμενη) ποικιλία εφαρμογών.
  • Τι είναι Δίκτυο Υπολογιστών;
    Ένα δίκτυο υπολογιστών είναι ένα σύνολο από αυτόνομους ή μη αυτόνομους διασυνδεδεμένους υπολογιστές. Οι υπολογιστές θεωρούνται διασυνδεδεμένοι όταν είναι σε θέση να ανταλλάξουν πληροφορίες μεταξύ τους και αυτόνομοι όταν δεν είναι δυνατό κάποιος υπολογιστής να ελέγξει τη λειτουργία (π.χ. εκκίνηση ή τερματισμό) κάποιου άλλου.

6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής, Απρίλιος 2014, Κεντρο Διάδοσης Επιστημών, Μουσείο Τεχνολογίας
Περιφέρεια Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
Ιδρυμα Νοησις, Σωματείο Τεχνικού Μουσείου Θεσσαλονίκης