Τ. ΚΟΥΡΑΚΗΣ: Το Πανεπιστήμιο Πατρών στρέφεται εναντίον του δικαιώματος στο Αγρίνιο να υπάρχουν σχολές

Η απόφαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου των Πατρών να μεταφερθούν τρία τμήματα από το Αγρίνιο στην Πανεπιστημιούπολη Πατρών στρέφεται –θα έλεγα- με έναν τρόπο εναντίον της περιφερειακής αποκέντρωσης και του δικαιώματος στο Αγρίνιο να υπάρχουν σχολές.

Τη δήλωση αυτή έκανε σήμερα στη Βουλή ο Αναπληρωτής υπουργός Παιδείας Τάσος Κουράκης, απαντώντας σε σχετική επισήμανση του Βουλευτή κ. Κωνσταντόπουλου, ενώ υπογράμμισε τα εξής:

• Θα πρέπει να συζητήσουμε πολύ σοβαρά.
  • Βεβαίως, κάθε πανεπιστήμιο έχει το αυτοδιοίκητο, αλλά μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να δεχθώ ότι το Αγρίνιο θα απογυμνωθεί από υπηρεσίες οι οποίες προσφέρουν σε κάθε περίπτωση.
  • Θα πρέπει να έρθουμε σε μια συνεννόηση, να δούμε τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε προς την πλευρά της ενίσχυσης, όχι της αποδυνάμωσης, θα έλεγα.

Αναδημοσίευση από το: http://www.esos.gr/arthra/38851/t-koyrakis-pan-patron-strefetai-enantion-toy-dikaiomatos-sto-agrinio-na-yparhoyn-sholes