Α΄ Λυκείου: Πώς θα Εξεταστούν τα Μαθήματα Επιλογής

Νομοθετική ρύθμιση θα καταθέσει το υπουργείο Παιδείας σχετικά με την εξέταση των μαθημάτων επιλογής της Α΄ τάξης του Λυκείου.

Τα μαθήματα επιλογής δεν θα εξετάζονται με βάση την Τράπεζα Θεμάτων αλλά κατά 100% από τα θέματα, που θα ορίζουν οι καθηγητές της τάξης. Πρόκειται για έξι μαθήματα, μαζί με αυτά των καλλιτεχνικών τα οποία θα εξετασθούν ως εξής:
Μαθήματα Επιλογής
θέματα, που θα ορίζουν οι καθηγητές της τάξης.
Η γραπτή εξέταση περιλαμβάνει θέματα διαβαθμισμένης δυσκολίας και συγκεκριμένα:
α) δύο (2) θέματα θεωρίας,
β) δύο (2) θέματα ασκήσεων ή προβλημάτων.
Τα θέματα θεωρίας αποτελούνται από ερωτήσεις διαφόρων τύπων με τις οποίες ελέγχονται η γνώση και η κατανόηση της θεωρίας, η κριτική ικανότητα των μαθητών, η ικανότητα αξιοποίησης θεωρητικών γνώσεων για την αξιολόγηση δεδομένων και την εξαγωγή συμπερασμάτων και η δυνατότητα παρουσίασής τους με σωστούς επιστημονικούς όρους και σωστό γραπτό λόγο.
Τα θέματα ασκήσεων ή προβλημάτων στοχεύουν στον έλεγχο της ικανότητας του μαθητή να χρησιμοποιεί, σε συνδυασμό, γνώσεις ή δεξιότητες που απέκτησε για την επίλυσή τους. Η βαθμολογία προκύπτει κατά 50% από τα θέματα της θεωρίας (2×25%) και κατά 50% από τις ασκήσεις ή τα προβλήματα (2×25%).
Γεωλογία & Διαχείριση Φυσικών Πόρων
Για το μάθημα «Γεωλογία & Διαχείριση Φυσικών Πόρων», η εξέταση περιλαμβάνει δύο ομάδες θεμάτων:
α) Η πρώτη ομάδα αποτελείται από δύο θέματα με ερωτήσεις διαφόρων τύπων, με τις οποίες ελέγχεται τόσο η κατοχή των αναγκαίων γνωστικών στοιχείων όσο και η κατανόησή τους.
β) Η δεύτερη ομάδα αποτελείται από δύο θέματα με ερωτήσεις με τις οποίες ελέγχεται η ικανότητα συνθετικής και κριτικής ανάλυσης και εφαρμογής στην καθημερινή πράξη των γνώσεων που απέκτησαν οι μαθητές. Η βαθμολογία κατανέμεται ανά είκοσι πέντε (25) μονάδες στο καθένα από τα τέσσερα θέματα. Η κατανομή της βαθμολογίας στις ερωτήσεις κάθε θέματος, μπορεί να διαφοροποιείται ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας σε καθεμία από αυτές, η οποία κατανομή καθορίζεται κατά τη διατύπωση των θεμάτων και ανακοινώνεται στους μαθητές γραπτώς.
Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός
Το μάθημα «Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός» εξετάζεται όπως και το μάθημα της Ιστορίας αλλά τα θέματα ορίζονται από τον διδάσκοντα.
Καλλιτεχνική Παιδεία
«Εικαστικά»: H γραπτή προαγωγική εξέταση περιλαμβάνει δύο ομάδες θεμάτων:
α) Η πρώτη ομάδα αποτελείται από δύο θέματα με ερωτήσεις διαφόρων τύπων, με τις οποίες ελέγχεται η κατοχή και η κατανόηση των αναγκαίων γνωστικών στοιχείων.
β) Η δεύτερη ομάδα αποτελείται από δύο θέματα με ερωτήσεις με τις οποίες ελέγχεται η ικανότητα συνθετικής και κριτικής ανάλυσης και εφαρμογής των γνώσεων που απέκτησαν οι μαθητές.
«Μουσική»:
H γραπτή προαγωγική εξέταση περιλαμβάνει δύο ομάδες θεμάτων:
«Στοιχεία Θεατρολογίας»:
H γραπτή προαγωγική εξέταση περιλαμβάνει δύο ομάδες θεμάτων:
ΝΙΚΟΛΙΤΣΑ ΤΡΙΓΚΑ
ΠΗΓΗ: http://www.dictyo.gr