Ας ξεκινήσουμε με τις βασικές λειτουργίες του πληκτρολογίου !!!

1) Τίτλος: Εργαστηριακές Δραστηριότητες

2) Γνωστικό αντικείμενο στο οποίο αναφέρεστε: Πληροφορική / Πληκτρολόγιο  – Κανόνες πληκτρολόγησης

3)  Τάξη στην οποία απευθύνεται: Α΄ Γυμνασίου.

4)  Διδακτικός στόχος: Εκμάθηση των λειτουργιών του πληκτρολογίου που είναι απαραίτητες για την εισαγωγή γραπτών δεδομένων μέσω του πληκτρολογίου

5) Συνοπτική περιγραφή της διαδικασίας: Το Φύλλο ενότητας  μοιράζεται στους μαθητές. Στη συνέχεια, αφού μελετηθεί το κείμενο και λυθούν τυχόν απορίες, οι μαθητές προχωρούν σε εξάσκηση των δεξιοτήτων πληκτρολόγησης τους, με την πραγματοποίηση των ασκήσεων που συμπεριλαμβάνονται στο βοηθητικό υλικό. Σκοπός είναι η εξοικίωση των μαθητών με τη διαρρύθμιση και τη θέση των γραμμάτων στο πληκτρολόγιο.

6) Φύλλο Ενότητας:

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΧΡΗΣΙΜΑ ΠΛΗΚΤΡΑ

1. Ctrl: Χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με άλλα πλήκτρα για συντομεύσεις (π.χ. Ctrl + A : επιλογή όλων).
  2. Alt: Χρησιμοποιείται για τον χειρισμό των μενού από το πληκτρολόγιο καθώς και για την αλλαγή γλώσσας (Alt + Shift).
  3. Caps Lock: Κλειδώνει και ξεκλειδώνει τα κεφαλαία. Όταν είναι ενεργή η λειτουργία Caps Lock είναι αναμμένο το ομώνυμο λαμπάκι στο πάνω δεξί μέρος του πληκτρολογίου και το πληκτρολόγιο γράφει μόνο κεφαλαία γράμματα.
  4. Shift: Το κρατάμε πατημένο για να γράψουμε κεφαλαία γράμματα. Όταν είναι ενεργή η λειτουργία Caps Lock τότε αντιστρέφεται η λειτουργία του και πληκτρολογούνται πεζά γράμματα. Για πλήκτρα με δύο σύμβολα όπως για παράδειγμα τα πλήκτρα των αριθμητικών ψηφίων το Shift χρησιμοποιείται για την πληκτρολόγηση των συμβόλων στο επάνω μέρος των πλήκτρων.
  5. Enter: Χρησιμοποιείται για την αλλαγή παραγράφων.
  6. Back Space: Σβήνει τον χαρακτήρα αριστερά του σημείου εισαγωγής.
  7. Delete: Σβήνει τον χαρακτήρα δεξιά του σημείου εισαγωγής.
  8. SpaceBar: Εισάγει διαστήματα.

ΑΛΛΑΓΗ ΓΛΩΣΣΑΣ

• Με το πληκτρολόγιο πατώντας Alt + Shift
  • Με το ποντίκι από την ένδειξη της γλώσσας στην γραμμή εργασιών των Windows.

ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΗΣ

• Πατάμε Enter μόνο για την αλλαγή παραγράφου. Για αλλαγή γραμμών αφήνουμε τον Επεξεργαστή κειμένου να κάνει αυτόματη αλλαγή γραμμών.
  • Για τον διαχωρισμό λέξεων χρησιμοποιούμε μόνο ένα διάστημα
  • Τελείες, κόμματα και ερωτηματικά μπαίνουν κολλητά με την προηγούμενη λέξη και ακολουθούνται πάντα από διάστημα.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

• Για την εμφάνιση τόνου πατάμε το πλήκτρο του τόνου που βρίσκεται δεξιά του γράμματος ΛΑΜΔΑ και μετά πατάμε το φωνήεν.
  • Για την εμφάνιση διαλυτικών πατάμε Shift + τόνος.
  • Για την εμφάνιση διαλυτικών και τόνου πατάμε Alt + Ctrl + τόνος ή Δεξί Alt + τόνος.
  • Για την εμφάνιση του ελληνικού ερωτηματικού όταν γράφουμε ελληνικά πατάμε το γράμμα Q.
  • Για την εμφάνιση της άνω κάτω τελείας όταν γράφουμε ελληνικά πατάμε Shift + Q.

7) Βοηθητικό Υλικό: Εδώ θα βρείτε εύκολα μέσα απο την ιστοσελίδα:  https://www.typingstudy.com/el-greek-2/lesson/1/part/1 ,μικρά seccion που θα σας βοηθήσουν στην γρήγορη εκμάθηση του πληκτρολογίου και σιγά σιγά να αναπτύξετε την γραφή με το λεγόμενο “τυφλό” σύστημα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ας ξεκινήσουμε με τις βασικές λειτουργίες του πληκτρολογίου !!!

Καλημέρα κόσμε!