εφαρμογές πληροφορικής

Καλημέρα,

Σήμερα είναι Τετάρτη και είμαι καλά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | 2 σχόλια

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 1η

Δραστηριότητα

Οι επιμορφούμενοι1 καλούνται: Με τη βοήθεια μιας μηχανής αναζήτησης: · να αναζητήσουν ένα βίντεο που θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν διδακτικά στο γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους · να δημιουργήσουν ένα έγγραφο κειμένου (το πολύ 200 λέξεις) κάνοντας αναφορά στη διδακτική αξιοποίηση του ευρήματος. Στο αρχείο κειμένου να υπάρχει σύνδεσμος (υπερσύνδεση) προς το βίντεο και · να αναρτήσουν το κείμενό τους στον «Χώρο Ανάρτησης Εργασιών Ενότητας» με όνομα αρχείου: S1_eponymo_onoma.

Απάντηση

Βρισκόμαστε στο μάθημα εφαρμογές πληροφορικής και συγκεκριμένα στην ενότητα 9.3 όπου αναφερόμαστε στην εξέλιξη του web μέσα στο χρόνο και πώς αυτή η εξέλιξη επηρεάζει την καθημερινότητά μας.

Ουσιαστικά οι έννοιες που αναλύουμε είναι το web 1, 2, 3  και ποιες είναι οι διαφορές τους

Το video που επέλεξα βρίσκεται στο σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=bsNcjya56v8

Το video θα οπτικοποιήσει τις παραπάνω έννοιες και θα βοηθήσει πρακτικά τους μαθητές να κατανοήσουν την εξέλιξη του παγκόσμιου ιστού μέσα από καθημερινά  παραδείγματα και από εφαρμογές του web που χρησιμοποιούμε καθημερινά στη ζωή μας.

Οι μαθητές θα κατανοήσουν την ταχύτατη εξέλιξη του ιστού και τον τρόπο που ο ιστός προσπαθεί να καλύψει τις καθημερινές μας ανάγκες.

Επίσης, θα ανακαλύψουν νέες δυνατότητες που πιθανόν δεν γνωρίζουν και οι οποίες θα τους φανούν χρήσιμες για την καλύτερη αξιοποίηση των δυνατοτήτων του παγκόσμιου ιστού.

Άλλωστε ισχύει πάντα το ρητό:

Ακούω και ξεχνάω,

Βλέπω και θυμάμαι,