Αρχαία Ελληνικά Β΄Γυμνασίου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αρχαία Ελληνικά Β΄Γυμνασίου

25η Νοεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Βίας των Γυναικών

StopViolenceagainstWomenvia-kata-gynaikon

Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, έχει ανακηρυχθεί η 25η Νοεμβρίου με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ το 1999, προκειμένου να αναδειχθεί ένα πρόβλημα με παγκόσμια διάσταση.

Πολλά είναι τα πρόσωπα της βίας κατά των γυναικών (φυσική-σωματική, ψυχολογική, σεξουαλική, οικονομική) με συνέπειες τραγικές τόσο για τις γυναίκες που υφίστανται τη βία όσο και για την κοινωνία . Ιδιαίτερα ανησυχητικές όμως, κρίνονται και οι νέες διαστάσεις που παίρνει το φαινόμενο στη σημερινή εποχή εξαιτίας του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, καθώς όλο και  νεαρότερες ηλικίες γυναικών γίνονται θύματα μιας νέας μορφής βίας, της ηλεκτρονικής παρενόχλησης.

Χρέος  όλων μας είναι η ενημέρωση, η ευαισθητοποίηση και η αντίδραση απέναντι σε κάθε μορφή έμφυλης βίας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 25η Νοεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Βίας των Γυναικών

Καλημέρα κόσμε!