GREEN JOBS

Κατηγορίες: ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο GREEN JOBS

DIVERSITY

Μετάβαση στο padlet.com

Κατηγορίες: ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο DIVERSITY

Τα καραβάκια των ευχών στην λίμνη της Αγίας Βαρβάρας στη Δράμα.

0412karavakia

Παραμονή εορτασμού της Αγίας Βαρβάρας σήμερα και μόλις πέσει το σκοτάδι, δεκάδες -φωτισμένα ή μη- καραβάκια, θα αφεθούν στη λίμνη της πηγών της Αγίας Βαρβάρας στη Δράμα, προσφέροντας ένα μοναδικό θέαμα στους ντόπιους και στους ξένους επισκέπτες.

Το έθιμο, που η ιστορία του χάνεται στα βάθη του χρόνου, πραγματοποιείται μπροστά από το εκκλησάκι της Αγία Βαρβάρας, δίπλα ακριβώς από τη λίμνη στον βυθό της οποίας διασώζονται τα ερείπια της πρώτης μεγάλης εκκλησίας που ήταν αφιερωμένος στην πολιούχο της Δράμας και προστάτιδας του πυροβολικού.

Νωρίτερα, και μόλις αρχίσει να σουρουπώνει, μικροί και μεγάλοι «καπεταναίοι» από τις γειτονιές της πόλης, συγκεντρώνονται στο φημισμένο πάρκο της Αγίας Βαρβάρας, κρατώντας στα χέρια τους μικρά και μεγάλα καραβάκια, έχοντας γραμμένα πάνω τους ευχές για υγεία και καλοτυχία.
Τα καραβάκια είναι κατασκευασμένα από ξύλο ή φελιζόλ, εντυπωσιάζουν από το μέγεθος, το υλικό, τα χρώματα και τη διακόσμηση, και συναγωνίζεται το ένα με το άλλο σε πρωτοτυπία, φαντασμαγορία και τεχνογνωσία. Με το σκοτάδι τα καραβάκια θα πλεύσουν στα νερά της λίμνης, έχοντας πάνω τους αναμμένα κεράκια, σ’ ένα νοερό «ταξίδι» ελπίδας και προσμονής.

Το θέαμα είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό, με τα εκατοντάδες πολύχρωμα φωτισμένα καραβάκια να πλέουν στα νερά της λίμνης και τους «καπεταναίους» τριγύρω να περιμένουν με αγωνία πότε θα βυθιστούν, προκειμένου να «μεταφέρουν» τις ευχές στα ερείπια της βυθισμένης εκκλησίας της Αγίας Βαρβάρας.

Κατηγορίες: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα καραβάκια των ευχών στην λίμνη της Αγίας Βαρβάρας στη Δράμα.

Wordle: ΕΡΓΑΣΙΑ 7.6 MOODLE

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Happy New Year wishes!!

Dear colleagues,

2015 has come..Remember

Life is short,break the rules,

Forgive quickly,love truly,

laugh uncontrollably,

and never regret anything that made you smile!!

HAPPY NEW YEAR SONG

Κατηγορίες: ΕΥΧΕΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Happy New Year wishes!!

Καλημέρα κόσμε!