Κατανάλωση έτοιμου φαγητού

Το φαινόμενο της παχυσαρκίας συνδέεται και με την κατανάλωση έτοιμου φαγητού. Στα πλαίσια εκπόνησης προγράμματος αγωγής υγείας  συζητήθηκε η συχνότητα κατανάλωσης έτοιμου φαγητού. Στο πλαίσιο της παραπάνω δραστηριότητας, δόθηκε ερωτηματολόγιο στους μαθητές της τάξης με θέμα τη συχνότητα κατανάλωσης έτοιμου  φαγητού σε εβδομαδιαία βάση, προκειμένου να διερευνηθούν οι διατροφικές συνήθειες. Οι μαθητές αξιοποίησαν τα δεδομένα του ερωτηματολογίου.

Στη συνέχεια συγκεντρώθηκαν τα δεδομένα τα οποία αποτυπώνονται στο παρακάτω γράφημα

Εργασία 5η

Γλώσσα β δημοτικού

Στις 6-6 2017 ολοκληρώθηκε η 22η ενότητα της γλώσσας,<<Πώς γίνεται ; Πώς παίζεται; >>.

Τα παιδιά γνώρισαν τα παραδοσιακά παιχνίδια ,διατύπωσαν τους κανόνες τους και τέλος τα έπαιξαν στην αυλή του σχολείου.

Το ρόδι χαρίζει υγεία