Το Δημοτικό Σχολείο Γέργερης ιδρύθηκε το 1899. Το οικόπεδο της ανέγερσης, που έγινε το 1928, ήταν δωρεά της εκκλησίας του Αγίου Γεωργίου και ανήκε στο Μιχ. Μανασάκη, κάτοικο Γέργερης. Κατεδαφίστηκε το 1983 για να κτιστεί και να λειτουργήσει από το Σχ. Έτος 1988-89 με τη μορφή που έχει σήμερα.
Το εμβαδό του οικοπέδου είναι 2.530 τ.μ. και η συνολική καλυμμένη επιφάνειά του σε υπόγειο, ισόγειο, α΄όροφο και αίθουσα πολλαπλών χρήσεων είναι 1.720 τ.μ.
Το Δημοτικό Σχολείο Γέργερης λειτουργεί ως 7/θέσιο και συστεγάζεται με το Νηπιαγωγείο Γέργερης που λειτουργεί ως 2/θέσιο. Φοιτούν σε αυτά οι μαθητές του ΔΔ Ρούβα, δηλ. των οικισμών Γέργερης, Απομαρμά, Μετοχίων, Νυβρίτου και Πανασού.
-
-
Πρόσφατα άρθρα
-
Kατηγορίες
-
Άρθρα
-
Χρήσιμοι σύνδεσμοι