Θωμάς Σιαφάκας  Μαθηματικός

Τι πραγματεύεται «Το Θεώρημα του Παπαγάλου»; Ένας ηλικιωμένος βιβλιοπώλης της Μονμάρτρης λαμβάνει μια μυστηριώδη επιστολή. Ένας φίλος των νεανικών του χρόνων του γράφει από το Μανάους της Βραζιλίας ότι η ζωή του κινδυνεύει από άγνωστους κακοποιούς, οι οποίοι επιβουλεύονται τα… μαθηματικά του. Λίγες μέρες αργότερα, παραλαμβάνει και την τεράστια συλλογή μαθηματικών βιβλίων του φίλου του. Μαζί με την υπάλληλο του βιβλιοπωλείου του, τα τρία παιδιά της κι έναν παπαγάλο, ο οποίος ήρθε μυστηριωδώς να προστεθεί στην οικογένεια, δημιουργούν μια πρωτότυπη ερευνητική ομάδα η οποία προσπαθεί να φωτίσει το μυστήριο που είναι όλοι τους πεπεισμένοι ότι κρύβεται στον απρόσιτο κόσμο των μαθηματικών και της ιστορίας τους.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Κούπα του Πυθαγόρα.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πολυώνυμα
6 Δεκ 2017

Πολυώνυμα

Συντάκτης: ΣΙΑΦΑΚΑΣ ΘΩΜΑΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορούμε να θυμηθούμε ότι μάθαμε στην Γ΄ Γυμνασίου για τα πολυώνυμα.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστορία της λίμνης Πλαστήρα
View this document on Scribd
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σε εορταστικούς ρυθμούς η Καρδίτσα

Επισήμως σε εορταστικούς ρυθμούς κινείται από σήμερα το απόγευμα η Καρδίτσα μετά από μία σειρά φαντασμαγορικών εκδηλώσεων που σηματοδότησαν την έναρξή τους.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βίντεο για σεmoodle

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Για το σεμινάριο moodle 2017-2018 (Τμήμα Λάρισας)

Αρκετά ενδιαφέρον το σεμινάριο Moodle