ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑΣ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 18-06-2018

Την Τρίτη 18 Ιουνίου 2018, το σχολείο μας φιλοξένησε την 5η Συνάντηση Εκπ/κών της  5ης Περιφέρειας Δημ.Εκπαίδευσης Λάρισας, με σχολικό σύμβουλο τον κ.Πατσιαδάκη Μανώλη,όπου έγιναν ενδιαφέροντες εισηγήσεις!Μαζί με τη δασκάλα τους,κ.Θωμαή Τζιτζή διάβασαν τα άρθρα τους 4 μαθητές του σχολείου μας!

ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΤ΄

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 14-06-2018

Στις 14 Ιουνίου με μια πολύ ωραία  γιορτούλα που ετοίμασαν οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης αποχαιρετίσαμε τους μαθητές της ΣΤ΄που  μας φεύγουν στο Γυμνάσιο….Η γιορτή είχε αποχαιρετιστήρια λόγια,τραγούδια ,χορούς, θεατρικό, αναμνηστικά από τον σύλλογο γονέων….πολύ κέφι αλλά και δάκρυα συγκίνησης για παιδιά, γονείς και δασκάλους!

Στο παιδί μου….

Στο παιδί μου δεν άρεσαν ποτέ τα παραμύθια.

Και του μιλούσανε για Δράκους και για το πιστό σκυλί
Για τα ταξίδια της Πεντάμορφης και για τον άγριο λύκο

Μα στο παιδί δεν άρεσαν ποτέ τα παραμύθια

Τώρα, τα βράδια, κάθομαι και του μιλώ
Λέω το σκύλο σκύλο, το λύκο, λύκο, το σκοτάδι σκοτάδι,
Του δείχνω με το χέρι τους κακούς, του μαθαίνω
Ονόματα σαν προσευχές, του τραγουδώ τους νεκρούς μας.

Α, φτάνει πια! Πρέπει να λέμε την αλήθεια στα παιδιά.

Αυτήν την αλήθεια πρέπει τώρα εσείς να προσπαθήσετε να ανακαλύψετε με τη βοήθεια των νέων δασκάλων σας σε ένα νέο σχολείο, σε έναν καινούριο δρόμο γεμάτο περιπέτειες, γεμάτο γνώσεις, ελπίζοντας πάντα να εκπληρωθεί η φιλοδοξία του στοχαστή «Ο δάσκαλος να’ ναι δύναμη, πράξη ο μαθητής, και το σχολείο γιορτή».

Εμείς θα μείνουμε εδώ στο πρώην σχολείο σας και θα σας παρακολουθούμε. Θα μαθαίνουμε για σας, για τους αγώνες σας, τις δυσκολίες που θα συναντάτε, τις διακρίσεις, τις επιτυχίες σας. Θα μαθαίνουμε και θα χαιρόμαστε. Κι αν βρίσκετε χρόνο και μας επισκέπτεστε για να μας τις διηγηθείτε από κοντά, τότε η χαρά μας θα είναι διπλή. Είναι  αυτή η χαρά που παίρνουμε κάθε φορά που σας βλέπουμε να χαμογελάτε, που δικαιώνει τον  κόπο μας και κάνει τη δουλειά μας να ξεχωρίζει από όλες τις άλλες.

Σας ευχόμαστε, λοιπόν, καλή πτήση με τα δικά σας φτερά,

Να δυναμώσετε ακόμα περισσότερο, να γίνετε αυτομέριμνοι

Να επιδιώξετε την αναγνώριση όχι την αναγνωρισιμότητα

Να γίνετε πολίτες, όχι πελάτες

Καλά συναπαντήματα στη συνέχεια των σπουδών και της ζωής σας   και

Καλή αντάμωση πάλι με όποιες ιδιότητες και ρόλους σας αναθέσει η κοινωνία.

Καλό σας καλοκαίρι και καλή πορεία στο γυμνάσιο.

Να σέβεστε τον εαυτό σας αλλά και τους άλλους ανθρώπους, γιατί η ανοχή και  ο σεβασμός στους άλλους δίνει αξία και σε σας τους ίδιους. Να είστε πάντα καλά, εσείς και οι οικογένειές σας.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ Δ1΄-ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 13-06-2018

Την Τετάρτη 13 Ιουνίου, το Δ1΄παρουσίασε  στους μαθητές της Δ΄και Ε΄τάξης τις ψηφιακές δημιουργίες τους!!!!!

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΦΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 12-06-2018

Την  Τρίτη 12 Ιουνίου παρουσιάστηκε το πρόγραμμα ΦΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, από τους μαθητές του Δ1΄.Κατόπιν δόθηκαν στους μαθητές πάνινες τσάντες ,οι οποίες είναι χορηγία του δήμου.

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗ Δ΄ΤΑΞΗ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 12-06-2018

12 Ιουνίου 2018

Mε παιχνίδια που ετοίμασε ο γυμναστής μας,κ.Ευθύμης Φαλτάκας!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ | , στις 11-06-2018

Δευτέρα 11 Ιουνίου 2018….

Άρχισαν από  σήμερα οι εκδηλώσεις για τη λήξη της σχολικής χρονιάς:

• Οι τάξεις Α΄και Β΄με αθλητικές δραστηριότητες!Με τον κύριο Ευθύμη Φαλτάκα!!!!!

• Η Α΄τάξη με αγγλικά τραγουδάκια!Με την κυρία Μαρίνα Σιδέρη!!!!

• Η Γ΄τάξη με δραματοποίηση ιστοριών  από τη  Μυθολογία!Με την κυρία Ασπασία Αλευρά!!!!

Οι μαθητές το διασκέδασαν πολύ!!!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 09-06-2018

Γιορτή Λήξης Σχολικής Χρονιάς του Συλλόγου Γονέων του 44ου Δημ.Σχ.

5 Ιουνίου-Ημέρα περιβάλλοντος

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ | , στις 05-06-2018

ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ

ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν.ΛΑΡΙΣΑΣ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 04-06-2018

ΤΑΚΤΙΚΗ  ΓΕΝΙΚΗ  ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΝΕΟΥ Δ.Σ. ΚΑΙ Ε.Ε.

Την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018, το σχολείο θα παραμείνει κλειστό, λόγω εκλογών του συλλόγου εκπαιδευτικών  Α/θμιας  Εκπ/σης Ν. Λάρισας,για την ανάδειξη του νέου Δ.Σ.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟΝ ΑΜΠΕΛΩΝΑ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΔΡΟΜΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 04-06-2018

Σήμερα Δευτέρα 4-6-2018 ,όλες οι τάξεις του σχολείου πήγαν την τελική εκδρομή στο πάρκο του Αμπελώνα Λάρισας.