ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ | , στις 19-04-2018

Την Πέμπτη 8 Μαΐου, η τάξη  Δ1΄ συμμετείχε στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, που πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Γυμνάσιο Λάρισας.

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ,COMIC ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟΥ

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ETWINNNG

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ | , στις 18-04-2018

Το σχολείο μας συμμετείχε σε πρόγραμμα eTwinning,με τη δασκάλα Αγγλικών, κ. Μακρίδου Μαρία.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΥΧΕΣ | , στις 11-04-2018

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά !

Σας ευχόμαστε το χαρμόσυνο μήνυμα  της Ανάστασης, να σας χαρίσει ελπίδα,αδερφοσύνη, αισιοδοξία και δύναμη!!!

ΟΓΕΡΟΣ ΚΑΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ (ΕΡΝΕΣΤ ΧΕΜΙΝΓΟΥΕΙ)

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, Χωρίς κατηγορία | , στις 10-04-2018

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ……

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 29-03-2018

Η διευθύντρια  και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου  μας, σας  ευχόμαστε  καλό Πάσχα, και να περάσετε υπέροχα όλες αυτές τις άγιες ημέρες.

Το φως της Ανάστασης να λάμψει στις καρδιές σας!!!!

ΤΑΙΝΙΟΥΛΕΣ  ΜΕ  ΤΗ  ΖΩΗ  ΤΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ  ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ  ΕΔΩ

ΕΔΩ

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΕΡΜΑΝΟΦΩΝΙΑΣ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 29-03-2018

Την Τετάρτη 28 Μαρτίου, η ΣΤ΄τάξη συμμετείχε στο φεστιβάλ γερμανοφωνίας στο 6ο Γυμνάσιο Λάρισας

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΣΤΑ ΓΑΚ ΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΟΧΩΡΙ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ | , στις 27-03-2018

Την Τρίτη 27 Μαρτίου, η ΣΤ΄τάξη επισκέφτηκε στο Μεταξοχώρι,στην Αγιά Λάρισας, τα Γενικά Αρχεία του Κράτους(ΓΑΚ).

Tο Τοπικό Αρχείο Αγιάς ανήκει στα Γενικά Αρχεία του Κράτους (Γ.Α.Κ.) και ήταν το πρώτο Κρατικό Αρχείο που ιδρύθηκε και λειτούργησε στο Νομό Λάρισας το 1978, με πρωτοβουλία και συστηματική εργασία του ιστοριοδίφη Δημήτρη Κ. Αγραφιώτη (1948-1999), καθώς και την ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση των κατοίκων για τη διάσωση των τεκμηρίων της ιστορίας του τόπου.

Στο Αρχείο Αγιάς φυλάσσονται ποικίλα ιστορικά έγγραφα, σημαντικά ιδιωτικά και δημόσια αρχεία, συλλογές, φωτογραφίες και παλαίτυπα, με πολύτιμα στοιχεία για την Αγιά και την επαρχία της, που χρονολογούνται από το 18ο αι. μέχρι σήμερα.
Στεγάζεται στο πρώην Δημοτικό Σχολείο Μεταξοχωρίου, το οποίο το 2001 παραχώρησε ο Δήμος Αγιάς για τη μόνιμη στέγαση του και διαθέτει αναγνωστήριο και πλούσια βιβλιοθήκη. Μέρος των συλλογών του εκτίθενται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και έχουν ψηφιοποιηθεί.

Βρίσκεται στο Μεταξοχώρι, απέχει 2 χλμ. από την Αγιά και 44 χλμ. από τη Λάρισα. Είναι επισκέψιμο και προσβάσιμο σε ΑΜΕΑ.

Τo Τοπικό Αρχείο Αγιάς είναι περιφερειακή υπηρεσία των Γενικών Αρχείων του Κράτους. Βασικός σκοπός των Γ.Α.Κ. Αγιάς είναι η εποπτεία, διάσωση, συγκέντρωση, ταξινόμηση και ευρετηρίαση του αρχειακού υλικού της επαρχίας Αγιάς, καθώς και η διάθεση και η με ποικίλους τρόπους αξιοποίηση όλου αυτού του αρχειακού πλούτου.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙΑ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ | , στις 27-03-2018

Την Τρίτη 27 Μαρτίου, το Γ1΄και το Γ2΄επισκέφτηκαν τον παιδικό σταθμό ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙΑ όπου φιλιξενούνται άπορα παιδιά.Εκεί  παρέδωσαν χρήματα που είχαν μαζευτεί από τον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου μας, καθώς και τρόφιμα και παιχνίδια που έφεραν από τα σπίτια τους.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΣΥΡΜΑΚΕΖΗ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΔΡΟΜΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ | , στις 26-03-2018

Τη Δευτέρα 26 Μαρτίου τα τμήματα Β1΄, Β2΄ και Γ3΄επισκέφτηκαν στην Ελάτεια Λάρισας, το Μουσείο Θεσσαλικής Ζωής της οικογένειας Συρμακέζη.

ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Συγγραφέας: ΤΖΙΤΖΗ ΘΩΜΑΗ | Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΓΙΟΡΤΕΣ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | , στις 23-03-2018

Στην ιστορία των λαών είναι μερικές ημερομηνίες που μένουν χαραγμένες με χρυσά μεγάλα γράμματα.

Μια τέτοια ημερομηνία στην Ιστορία του Έθνους μας, του Ελληνικού Έθνους, είναι και η 25η Μαρτίου.

Σήμερα λοιπόν 23 Μαρτίου 2018, ημέρα Παρασκευή, οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης τίμησαν όπως αρμόζει ΕΚΕΙΝΟΥΣ που μας παρέδωσαν μια Ελλάδα λεύτερη …

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στους δασκάλους τους!

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΤΗΣ  ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΠΟΥ  ΣΤΟΛΙΣΑΝ ΤΗ ΣΚΗΝΗ……..

ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ

ΧΟΡΟΙ ΚΑΙ ΘΕΑΤΡΙΚΑ…..