ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ Β ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1.Πότε δημιουργήθηκε η συμμαχία της Δήλου και για ποιον σκοπό;
2.Τι ήταν τα θεωρικά;
3 Τι γνωρίζετε για τους Δέκα Στρατηγούς.;
4.Να εξηγήσετε τους όρους Βουλή των Πεντακοσίων, Ηλιαία.
5.Τι ήταν η χορηγία;
ΟΜΑΔΑ Β
1. Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΔΗΛΟΥ
Οι Αθηναίοι ανέλαβαν, έτσι, την αρχηγία με τη θέληση των συμμάχων εξαιτίας της έχθρας τους εναντίον του Παυσανία. Όρισαν ποιοι από τους συμμάχους έπρεπε να συνεισφέρουν χρήματα και ποιοι να προμηθεύουν καράβια για την αντιμετώπιση των βαρβάρων. Σκοπός ήταν να λεηλατήσουν τις κτήσεις του Βασιλέως, αντίποινα για τα όσα είχαν πάθει. Για πρώτη φορά, τότε, οι Αθηναίοι διόρισαν ελληνοταμίες που πήγαιναν και εισέπρατταν το φόρο. Έτσι ονομάστηκε τότε η εισφορά… ταμείο ήταν η Δήλος και οι συνελεύσεις της συμμαχίας γίνονταν στο Ναό. Θουκυδίδης, Ιστορία, Α, 96 (μετ. Άγγ. Βλάχου)
Κατά τον Θουκυδίδη, ποιος ήταν ο σκοπός της Συμμαχίας;
2. Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ
Από τη στιγμή που οι προμήθειες μπουν στο σπίτι, πρέπει κάποιος να τις διατηρήσει και να κάνει τις απαραίτητες εργασίες: μέσα στο σπίτι θα μεγαλώσουν τα νεογέννητα, στο σπίτι πρέπει να παραχθεί το αλεύρι που δίνουν τα δημητριακά. Το ίδιο ισχύει και για την κατασκευή των ενδυμάτων από το μαλλί. Επειδή μάλιστα όλες οι εργασίες χρειάζονται φροντίδα, και αυτές που γίνονται μέσα στο σπίτι και αυτές που γίνονται έξω, νομίζω ότι ο Θεός ανέθεσε στη φύση της γυναίκας τις εργασίες και τις φροντίδες μέσα στο σπίτι και στον άνδρα τις εξωτερικές. Ξενοφών, Οικονομικός, VII, 21-23 (μετ. Α. Παπαγεωργίου)
Με βάση το κείμενο, ποια νομίζετε ότι ήταν η θέση της γυναίκας στην αρχαία Αθήνα;
3. Ποιος ο αντίστοιχος με την Εκκλησία του Δήμου θεσμός στη σύγχρονη δημοκρατία; Ποια διαφορά υπάρχει στον τρόπο συμμετοχής;
4. .«Πρέπει να υπάρχει ειδική μέριμνα για τους μετοίκους, γιατί η πρόσοδος αυτή μου φαίνεται πως καταλέγεται στις καλύτερες, επειδή οι μέτοικοι συντηρούνται οι ίδιοι και προσφέρουν πολλές ωφέλειες στην πόλη, χωρίς να παίρνουν μισθό, αντίθετα καταβάλλουν το μετοίκιον. Νομίζω πως επαρκής μέριμνα είναι τούτη, να αφαιρέσουμε όσα, χωρίς να ωφελούν καθόλου την πόλη, δίνουν την εντύπωση πως ντροπιάζουν τους μετοίκους.»
Ποιοι ήταν οι μέτοικοι; Με τι ασχολούνταν ;
ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΕ 3 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Α ΚΑΙ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Β

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ Β ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Νέο άρθρο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νέο άρθρο