Ο Φιλάργυρος του Μολιέρου

filargiros Afisa     Μια εξαιρετική θεατρική παράσταση ανέβασαν με μεγάλη επιτυχία οι μαθητές της Β’ τάξης του ΓΕΛ Φιλιατών Θεσπρωτίας πριν 2 χρόνια στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας με θέμα “Ας βάλουμε το θέατρο στη ζωή μας”. Στο κλασικό έργο του Μολιέρου “Ο Φιλάργυρος”, ο ήρωας, ο τυραννικός Αρπαγκόν, ζει προσηλωμένος στον εαυτό του και στην περιουσία του και δεν νοιάζεται για τα αισθήματα των οικείων του, τους οποίους καταδυναστεύει με την παροιμιώδη τσιγκουνιά του. Οι μαθητές αποκόμισαν μοναδικές εμπειρίες καθ’ολη τη διάρκεια του στησίματος της παράστασης και αποτέλεσμα της συλλογικής τους προσπάθειας ήταν να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού και να χαρίσουν άφθονες στιγμές γέλιου.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Φιλάργυρος του Μολιέρου

Καλημέρα κόσμε!