δραστηριότητα 1ης συνεδρίας

5 Μάρτιος 2018

Στο παρακάτω 5λεπτο βίντεο παρουσιάζεται το περιβάλλον εργασίας της ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ και συγκεκριμένα ένα πρόγραμμα στο οποίο ενημερώνουμε μονοδιάστατο πίνακα μέσω επαναληπτικής δομής ΓΙΑ.
Θεώρησα κατάλληλη την προβολή του συγκεκριμένου βίντεο κατά τη διδασκαλία της αντίστοιχης ενότητας στο μάθημα ΑΕΠΠ (Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον) που γίνεται στην πλειονότητα των σχολείων στην αίθουσα, ώστε οι μαθητές να εξοικειωθούν με το προγραμματιστικό περιβάλλον της ΓΛΩΣΣΑΣ (η γλώσσα προγραμματισμού που μαθαίνουν) αλλά και να δουν το πρόγραμμα και τα αποτελέσματά του κατά τη διάρκεια της εκτέλεσής του. Στο συγκεκριμένο βίντεο γίνεται ξεκάθαρη η χρησιμότητα της εντολής επανάληψης ΓΙΑ στην προσπέλαση όλων των στοιχείων ενός πίνακα.
To παράδειγμα μπορεί να προβληθεί και στο εργαστήριο πληροφορικής όπου τα παιδιά θα αντιγράψουν τον κώδικα ή θα δημιουργήσουν παραπλήσιο.

Γειά σου Κόσμε!

3 Οκτώβριος 2008

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Σύνδεσμοι

Διαχείριση