Αξία θέσης ψηφίου

Αυγ 201730

Αφισούλες για την αξία της θέσης των ψηφίων σε διψήφιους, τριψήφιους και τετραψήφιους αριθμούς.

Αφισούλα για την αξία της θέσης των ψηφίων μέχρι τη δεκάδα χιλιάδων.

Ασκήσεις για την κατανόηση της αξίας της θέσης των ψηφίων για μικρούς και μεγαλύτερους μαθητές.

Παιχνίδι “Εγώ έχω-Ποιος έχει;” για την αξία θέσης ψηφίου (μονάδες-δεκάδες).

Παιχνίδι “Εγώ έχω-Ποιος έχει;” για την αξία θέσης ψηφίου μέχρι τη δεκάδα χιλιάδων.

Κανόνες  παιχνιδιού

Μοιράζουμε τις κάρτες στους μαθητές.
Ο πρώτος παίκτης διαβάζει την κάρτα του: “Εγώ έχω 45. Ποιος έχει 2 δεκάδες και 1 μονάδα;” ή “Εγώ έχω 2.474. Ποιος έχει 5.706;”.
Ο παίκτης με την κάρτα που ανταποκρίνεται στην ερώτηση του προηγούμενου παίκτη απαντάει και διαβάζει τη δική του κάρτα.
Το παιχνίδι συνεχίζεται μέχρι να χρησιμουποιηθούν όλες οι κάρτες.

Το πρώτο παιχνίδι περιλαμβάνει 28 κάρτες με θέμα την αξία θέσης ψηφίου (μονάδες-δεκάδες) και το δεύτερο παιχνίδι περιλαμβάνει 26 κάρτες με θέμα την αξία θέσης ψηφίου μέχρι τη δεκάδα χιλιάδων.

Την ιδέα για το παιχνίδι την έχω πάρει από το teacherspayteachers.

από κάτω από: Α΄- Μαθηματικά, Β΄- Μαθηματικά, Γ΄- Μαθηματικά, Ε΄ - Μαθηματικά, Στ΄ - Μαθηματικά| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αξία θέσης ψηφίου