Πρόγραμμα βιωματικής μάθησης σε Τμήμα Ένταξης.

Φωτογραφία του Themis Vranas.
Κατά το σχολικό έτος 2014-2015 υλοποιήθηκε στο Τμήμα Ένταξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Κωνσταντίνου Αγρινίου πρόγραμμα βιωματικής προσέγγισης της γνώσης με τίτλο
«Πάνω, κάτω, στο νερό και από κάτω».

Οι μαθητές μας μέσα από απλά πειράματα στο Σχολείο και επισκέψεις
σε στοά εξόρυξης βωξίτη στο Μεταλλευτικό Πάρκο Φωκίδας “Vagonetto”, σε Φρεγάτα και Υποβρύχιο του Πολεμικού μας Ναυτικού στον Ναύσταθμο Σαλαμίνας, καθώς και πτήση με ελικόπτερο της Αεροπορικής Εταιρίας SUPERIOR AIR στο Αεροδρόμιο Μεγάρων ήλθαν σε άμεση επαφή με όλα τα διαφορετικά περιβάλλοντα που δραστηριοποιείται ο άνθρωπος.
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα καθώς και το βίντεο που καταγράφει όλες αυτές τις δραστηριότητες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Σχολείου μας

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα βιωματικής μάθησης σε Τμήμα Ένταξης.

Καλημέρα κόσμε!