ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΤΡΕΞΙΜΑΤΟΣ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
Ημερομηνία :                                     Δημοτικό Σχολείο                   Μάθημα

τάξη : Ε΄- ΣΤ΄          τμήμα :

Διδακτική ενότητα : στίβος, Στόχοι : δρόμοι ταχύτητας –  τεχνική διασκελισμού, κίνηση χεριών Υλικά : κώνοι
Σημείο κλειδί για τη διδασκαλία : στους δρόμους ταχύτητας το τρέξιμο γίνεται κυρίως στα δάκτυλα των ποδιών.
εισαγωγικό μέρος
Διάρκεια Περιγραφή Δραστηριοτήτων Σετ Επαναλήψεις Σχήματα Σχόλια
5΄- 7΄ Προθέρμανση με τρέξιμο και ασκήσεις ευκαμψίας.   τρέχουν κυκλικά ο ένας πίσω από τον άλλο, διατάσεις σε ημικύκλιο. Υπενθυμίζουμε την αξία της προθέρμανσης.
Κύριο μέρος

25-30 1. κίνηση των χεριών στο δρόμο ταχύτητας

2. κίνηση των ποδιών στους δρόμους ταχύτητας:

α. επιτόπιο τζόκινγκ

β. skipping χαμηλό – μεσαίο –ψηλό

γ. heeling εναλλάξ

δ. εναλλαγές skipping heeling

3. τρέξιμο με βάση το μήκος και τη συχνότητα διασκελισμού

4. δρόμοι ταχύτητας

2×10-20m για κάθε άσκηση

2×15-20m

για κάθε άσκηση

2x 30m

για κάθε άσκηση

Ελεύθερα μέσα στο χώρο.

Σε σειρές των 4-5 παιδιών.

Χωρίζουμε τους μαθητές σε δύο ομάδες.

Με συναγωνιστικό χαρακτήρα.

Δίνουμε το ρυθμό.

Γωνία πήχη – βραχίονα 90 μοιρών.

Η αύξηση της ταχύτητας επιτυγχάνεται είτε με αύξηση της συχνότητας είτε με αύξηση του μήκους του διασκελισμού.

τελικό μέρος
3΄-4΄ Συζήτηση για τον ρόλο των ατομικών  διαφορών  στην επίδοση, διατάσεις..   Σε ημικύκλιο. αποδοχή ατομικών διαφορών.
αξιολόγηση
Οι μαθητές θα μάθουν στοιχεία της τεχνικής του δρόμου ταχύτητας και θα αναπτύξουν το σεβασμό προς το συμμαθητή τους..
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΤΡΕΞΙΜΑΤΟΣ

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕ ΣΚΑΛΑ

01.2in2outshuffle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕ ΣΚΑΛΑ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΚΑΥΤΑΤΖΟΓΛΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ

Η εκπαιδευτική επίσκεψη του Δημοτικού Σχολείου πραγματοποιήθηκε στο Καυτατζόλειο Στάδιο Θεσσαλονίκης προκειμένου οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με αθλήματα του στίβου. Τα παιδιά ήρθα σε επαφή με στο τρέξιμο, τη σκυταλοδρομία, τη σφαίρα, το ακόντιο και το μήκος.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΚΑΥΤΑΤΖΟΓΛΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ

ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ