Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πλοίο στις Κυκλάδες με πολλά μποφόρ

epanaliptiko test MHXANES

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ζωή στην Ανάφη τον Οκτώβριο
Η παραραλία στο Κατσούνι

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπερθέρμανση του πλανήτη

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της Παγκόσμιας Υπηρεσίας Ενέργειας, μέχρι και το 2020 η παγκόσμια πρωτογενή ενέργεια θα καλύπτεται σε ποσοστό 90% από τα ορυκτά καύσιμα. Η υπερθέρμανση του πλανήτη αλλά και η υποβάθμιση του περιβάλλοντος σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο δεν αφήνουν κανένα περιθώριο εφησυχασμού.
Σύµφωνα µε την Διακυβερνητική Επιτροπή για την Αλλαγή του Κλίµατος (IPCC), οι εκποµπές αερίων θερµοκηπίου έχουν ήδη ανεβάσει τη θερµοκρασία κατά 0,6 βαθµούς παγκοσµίως. Εάν δεν ληφθούν µέτρα, θα σηµειωθεί αύξηση κατά 1,4 έως 5,8 βαθµούς έως τα τέλη του αιώνα. Όλες οι περιοχές του κόσµου – συµπεριλαµβανοµένης της Ε.Ε. – θα αντιµετωπίσουν σοβαρές συνέπειες, τόσο για τις οικονοµίες τους όσο και για τα οικοσυστήµατά τους.

Ινστιτούτο Τεχνολογίας & Εφαρμογών Στερεών Καυσίμων (ΙΤΕΣΚ)