Ιστορία ΣΤ΄ Δημοτικού: θεωρητική ένδυση, δομή περιεχομένων, πρόταση διδασκαλίας

Εισήγησή μου στο Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας την 5η Δεκεμβρίου 2012, ώρα 09:25΄έως 09:46΄, σε ημερίδα οργανωμένη από την κυρία Ελένη Μπαμπίλα, Σχολική Συμβούλισσα 3ης Περιφέρειας ΠΕ Κοζάνης με τίτλο Ιστορία ΣΤ΄ Δημοτικού: θεωρητική ένδυση, δομή περιεχομένων, πρόταση διδασκαλίας (βλ. βεβαίωση).

Επρόκειτο ουσιαστικά για μία εμπλουτισμένη διασκευή προηγούμενων σχετικών μου ομιλιών, βλ. εδώ κι εδώ.

Το ακροατήριο αρκετό, όλοι οι δάσκαλοι της 3ης Περιφέρειας, όλων δηλαδή των τάξεων του Δημοτικού.

Καθώς υπήρχαν κι άλλοι ομιλητές, συμμετείχα στη συζήτηση που άρχισε μετά το διάλειμμα, τοποθετούμενος σε θέματα ιστορικής ορολογίας κι επίσης σε ζητήματα διαφοράς Νέας και Παραδοσιακής Ιστορίας.

Ακολούθησε γεύμα σε κεντρικό ταβερνείο της Πτολεμαΐδας με ομοτράπεζους όλους τους συνέδρους.

Ακολουθεί η αφίσα της ημερίδας (εκ παραδρομής προφανώς δεν ενεγράφη η ανακοίνωση της κυρίας Όλγας Γρατσία, φιλολόγισσας στο Μουσικό Σχολείο της πόλης περιέχουσα παιγνιώδεις δραστηριότητες περί τοπικής ιστορίας).

Κατηγορίες: ΟΜΙΛΙΕΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.