ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2009

31.jpg

• Οι Επισκέψεις στα Σχολεία, παρόλο που οι δρόμοι ήταν χιονισμένοι, ομιχλώδεις και βρεγμένοι αρκετές φορές, και η συνεργασία με τους Διευθυντές και τους Δασκάλους ήταν ως συνήθως άριστη.

• Προβλήματα που λύθηκαν ή οδεύουν προς λύσιν:

• α) κρύο στην Τάξη Υποδοχής του 1ου ΔΣ Γρεβενών: τοποθετήθηκε θερμαντικό σώμα (γι αυτό πρόσφερε την αρωγή του και ο Σύλλογος Γονέων)

• β) δημιουργία Τμημάτων Ένταξης σε 7ο ΔΣ Γρεβενών και Καρπερό: πραγματοποιήθηκαν προς τούτο συνομιλίες με το ΚΕΔΔΥ Γρεβενών και το Σύμβουλο Ειδικής Αγωγής και το ζήτημα προχωρεί σύντονα.

• γ) τριβές μέσα στην τάξη: συζητήθηκαν σε σύσκεψη όπου έλαβε μέρος ο γράφων, ο Διευθυντής της ΠΕ και ο Σύλλογος Γονέων και οι εντάσεις κατευνάστηκαν.

• Στο 1ο ΔΣ Γρεβενών η δραστήρια δασκάλα της ΣΤ1 Φρειδερίκη εξέδωσε φωτοτυπημένη εφημερίδα με τίτλο «Οι αχτύπητοι της ΣΤ1». Δυστυχώς δεν ήρθε στο Γραφείο μας (ακόμη).

• Στο 2ο Δεσκάτης έκοψε πρωτοχρονιάτικη πίτα ο Σύλλογος Γονέων στις τάξεις.

• Στο 4ο ΔΣ Γρεβενών έλαβε χώραν Επιμορφωτικό Δίωρο με ομιλίες του Προϊσταμένου των Σχολ. Συμβούλων Δρ Ιωάννη Μπάκανου και του Συμβ. Ειδικής Αγωγής Δημητρίου Αδαμίδη.

• Στη θέση Καστράκι εξέδραμαν όλα σχεδόν τα Σχολεία της πόλης των Γρεβενών, μία καλή ευκαιρία για δασκάλους και μαθητές να ανταλλάξουν απόψεις.

• Των Τριών Ιεραρχών εκκλησιαστήκαμε στο μητροπολιτικό ναό της πόλης. Έπειτα ο Δήμος Γρεβενών μας τίμησε δίνοντάς μας τη δυνατότητα να προσφέρουμε οι Σύμβουλοι της ΠΕ επαίνους σε αριστούχους μαθητές.

• Η επικοινωνία δασκάλων και Συμβούλων πλουτίστηκε ακόμη περισσότερο: εκτός από το σταθερό τηλέφωνο, το φαξ, το κινητό και το ιστολόγιο προστέθηκε διαδικτυακό τηλέφωνο (το sspegrev στο σκάιπ)

Κατηγορίες: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.