EcoMobility

Μαθητικός Ραδιοφωνικός Διαγωνισμός

‘Καν’το να ακουστεί’

Το 9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου συμμετέχει στον Μαθητικό Ραδιοφωνικό Διαγωνισμό  ‘Καν’ το να ακουστεί’ που διοργανώνεται στα πλαίσια του 2ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου. Το φεστιβάλ συνδιοργανώνουν η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Επιστημονική Εταιρεία “European School Radio, το πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο” .

Το περιεχόμενο των ηχητικών σποτ είναι ένα μήνυμα το οποίο αφορά έναν ή περισσότερους άξονες του κοινωνικού σχολείου (διατροφή/ευ-ζην, άθληση, ενημέρωση και πρόληψη για μολυσματικές ασθένειες, διαδίκτυο, αντιμετώπιση και πρόληψη του χουλιγκανισμού, πρόληψη ατυχημάτων, αισθητική αγωγή, ολυμπισμός και κοινωνία, σεξουαλική αγωγή, ρατσισμός και ανθρώπινα δικαιώματα, σχολικός εκφοβισμός, ναρκωτικά, αλκοόλ, κάπνισμα).

Για την περίληψη του σποτ με τίτλο EcoMobility πατήστε εδώ.

Πατήστε στο παρακάτω αρχείο ήχου για να ακούσετε το σποτ που δημιούργησε ομάδα μαθητών του τμήματος Ε1 του σχολείου μας. (Αριάδνη Κουτσουράκη, Γιάννος Κουτσουράκης, Χαρούλα Παναγοπούλου, Αδάμ Παπαμαστοράκης)