Ένα από τα αγαπημένα μου ενδιαφέροντα

Το μπάσκετ είναι το άθλημα με το οποίο ασχολούμαι εδώ και τέσσερα χρόνια. Παίζω στην ομάδα SIRIS!

Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, γιατί με βοηθάει να γυμνάζομαι και να μαθαίνω να αγωνίζομαι μέσα σε ομάδα. Μέσα από κάθε αγώνα μαθαίνω να συνεργάζομαι με τους συμπαίκτες μου, να μοιραζόμαστε τις επιτυχίες της ομάδας μας, να ξεπερνάμε τις ήττες και να συνεχίζουμε με στόχο να γινόμαστε καλύτεροι και να μαθαίνουμε από τα λάθη μας. Ακόμη μαθαίνουμε να σεβόμαστε τους αντιπάλους μας και να μην δημιουργούμε μαλώματα και συγκρούσεις. Οι προπονητές μας προσπαθούν πάντα να μας μάθουν να παίζουμε τηρώντας τους κανόνες του παιχνιδιού και γενικά μας δίνουν συμβουλές για το πως να γυμναζόμαστε και τρώμε σωστά.

Tα ενδιαφέροντά μου

Με λένε Κωνσταντίνο. Το αγαπημένο μου φαγητό
είναι το κοτόπουλο. Τα αγαπημένα μου χρώματα είναι
το κόκκινο και το μπλε. Στον ελεύθερό μου χρόνο
παίζω μπάσκετ ή βιντεοπαιχνίδια. Η μεγαλύτερη
ασχολία μου είναι η πυρηνική φυσική. Μου αρέσει να
μαθαίνω για το πώς φτιάχνεται η πυρηνική ενέργεια
και θα ήθελα να επισκεφτώ ένα τέτοιο εργοστάσιο.
Επίσης, μου αρέσει να μαθαίνω και για άλλους
πολιτισμούς, για παράδειγμα, τον τρόπο ζωής τους,
την ιστορία τους, τα φαγητά τους και την εξέλιξή τους.

Ώρα για άθληση

Ο αθλητισμός είναι κάτι που μου αρέσει πολύ. Έχω ασχοληθεί με διάφορα αθλήματα μέχρι σήμερα, αλλά κατέληξα ότι το μπάσκετ το αγαπώ ιδιαίτερα. Είναι ένα ομαδικό άθλημα που μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίζω και να συνεργάζομαι με παιδιά εκτός σχολείου. Ακόμη και να μην έχω καλή διάθεση όταν πηγαίνω στην προπόνηση νιώθω χαρούμενη, το μυαλό μου ξεφεύγει από τα μαθήματα και οτιδήποτε μπορεί να με αγχώνει. Είμαστε μια δεμένη ομάδα που μπορεί να καταφέρει τα πάντα!

Τα ενδιαφέροντα μου

Με λένε Κατερίνα και είμαι μαθήτρια της έκτης Δημοτικού. Μου αρέσει πολύ το τένις και το βόλεϊ.Όταν παίζω αυτά τα δύο αθλήματα το μυαλό μου ξεχνάει ότι δύσκολο κι αν έχει γίνειμέσα στην ημέρα μου. Επίσης, πιο πολύ μου αρέσει όταν παίζω με άτομα που είμαστε στο ίδιο επίπεδο και γνωριζόμαστε καλά γιατί μπορούμε έτσι να συνεννοηθούμε πιο εύκολα. Εύχομαι όλα τα παιδία να κάνουν κάποιο άθλημα που θα τους αρέσει όσο εμένα τα δικά μου!

Τα ενδιαφέροντά μου

Ένα από τα ενδιαφέροντά μου είναι το μπαλέτο. Μπαλέτο πηγαίνω εδώ και ενάμιση χρόνο και μου αρέσει πολύ. Στο μπαλέτο έχω πολλές φίλες που περνάω ωραία μαζί τους. Στο μπαλέτο μαθαίνουμε χορευτικά, μαθαίνουμε καινούριες κινήσεις και περνάμε ωραία. Αυτοί είναι οι λόγοι που πηγαίνω μπαλέτο.

Τα ενδιαφέροντα μου

Η επιστήμες εδώ και πολλά χρόνια βοηθάνε τον κόσμο έτσι και εγώ αποφάσισα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.Από την πέμπτη τάξη και μετά λάτρεψα το μάθημα της πληροφορικής. Ξεκίνησα να πηγαίνω σε μαθήματα ρομποτικής και έμαθα πολλά πράγματα σχετικά με την τεχνολογία. Αναβαθμίζοντας τον υπολογιστή μου μόνη μου, άρχισα να σκέφτομαι να γίνω πληροφορικός όταν μεγαλώσω και να ανοίξω ένα κατάστημα που θα επισκευάζει ηλεκτρικές συσκευές και θα πουλάει ηλεκτρονικά προϊόντα.Πιστεύω πως η τεχνολογία βοηθάει πολύ τον κόσμο και γι’ αυτό θέλω να μοιραστώ τις γνώσεις μου με άλλους για να τους βοηθήσω.

Τα ενδιαφέροντά μου

Ένα από τα ενδιαφέροντά μου είναι το μπάσκετ. Μπάσκετ πηγαίνω εδώ και τρεις μήνες περίπου επειδή μου αρέσει πολύ. Εκεί έχω και πολλές φίλες όπως την Εριάνα, την Μαρία, την Ευδοκία, την Κωνσταντίνα, την Ιωάννα και την Δέσποινα. Στο μπάσκετ μαθαίνουμε πως να σουτάρουμε σωστά αλλά και πως να παίζουμε σωστά αγώνες. Μου αρέσει πάρα πολύ και δεν πρόκειται να το σταματήσω ποτέ.

ΤΕΝΝΙΣ

Το τένις είναι το αγαπημένο μου άθλημα. Πηγαίνω εκεί 4.5 χρόνια μαζί με τρεις φίλες μου. Εκεί περνάω πάρα πολύ ωραία. Κάνω μάθημα με την κυρία Βάϊα και την κυρία Νίκη. Είμαι  καλή  στο τένις και κάθε φορά που πηγαίνω εκεί γελάω και δεν θέλω να τελειώσει η ώρα. Εκεί πηγαίνω Τρίτη Τετάρτη και κάποιες φορές και Δευτέρα. Επίσης πρόσφατα πήρα και καινούρια ρακέτα.

Η μουσική

Ένα από τα ενδιαφέροντα μου είναι η μουσική. Μου αρέσει πάρα πολύ να ακούω μουσική και επίσης εδώ και 3 χρόνια παίζω πιάνο. Θα ήθελανα πάω στο μουσικό γυμνάσιο διότι αγαπώ πολύ τη μουσική. Η μουσική βοηθά κάποιους να χαλαρώνουν κάποιους άλλους να συγκεντρώνονται και κάποιους άλλους να διασκεδάζουν. Όταν ακούω μουσική διασκεδάζω και χαλαρώνω αλλά εξαρτάται από το είδος της μουσικής. Η μουσική την οποία ευχαριστιέμαι είναι κυρίως η αγγλική pop και rock. To συγκρότημα που ακούω είναι οι Coldplay, ένα Βρετανικό συγκρότημα. Η μουσική είναι ένα σημαντικό κομμάτι στη ζωή των ανθρώπων και τη συναντάμε σε όλες τις εποχές  και τους πολιτισμούς.

Ένα από τα ενδιαφέροντα μου είναι το Ποδόσφαιρο

6467c8b55ff3870abf0a0c97a5c4c6bc

Εγώ διάλεξα το ποδόσφαιρο επειδή μου αρέσει πολύ και είναι ένα ομαδικό άθλημα και είναι πολύ ωραίο και διασκεδαστικό στο ποδόσφαιρο είμαι πολύ κάλος επειδή πάω και σε ομάδα και εξασκούμαι. Στο ποδόσφαιρο μπορείς να εξασκείς τα πόδια σου αλλά και τα χεριά σου αν είσαι τερματοφύλακας. Στο ποδόσφαιρο υπάρχει το σουτ η σέντρα η πάσα το πέναλτι το φάουλ και αλλά πολλά. Επίσης  η αγαπημένη μου ομάδα είναι ο ΠΑΟΚ.

6467c8b55ff3870abf0a0c97a5c4c6bc