Προγράμματα Εκπαίδευσης Αυτοπροσδιορισμού για μαθητές με νοητική υστέρηση-Τηλεδιάσκεψη

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Τα Διαδραστικά Βιβλία του Ψηφιακού Σχολείου μιλάνε…

Έχουμε πλέον τη δυνατότητα να ακούμε από τον ψηφιακό αναγνώστη τα περιεχόμενα όλων των σχολικών βιβλίων, κάτι που είναι ιδιαίτερα υποβοηθητικό για πολλές κατηγορίες παιδιών με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες. Αρκεί να επισκεφτούμε τα Διαδραστικά Βιβλία του Ψηφιακού Σχολείου και να διαλέξουμε τάξη, βιβλίο και κεφάλαιο

ΚΑΠΕΛΑ DE BONO

Τηλεδιάσκεψη Εκπαιδευτικών ΕΑΕ ΠΕ & ΔΕ Βορείου Έβρου

Προγράμματα Εκπαίδευσης Αυτοπροσδιορισμού για μαθητές με νοητική υστέρηση

Ο όρος αυτοπροσδιορισμός  σε γενικές γραμμές περιλαμβάνει την κατοχή δεξιοτήτων, γνώσεων, αλλά και ιδιαίτερων χαρακτηριστικών ενός ατόμου, που το καθιστούν ικανό να ζήσει τη ζωή του ποιοτικά και να αναλάβει τον έλεγχο και την ευθύνη των δραστηριοτήτων. Εκπαιδευτικά προγράμματα «αυτοπροσδιορισμού»για μαθητές με νοητική υστέρηση θα παρουσιαστούν απ” την 8η ΕΑΕ.

Αυτοπροσδιορισμός – συλλογική λειτουργία

Τηλεδιάσκεψη εκπαιδευτικών ΕΑΕ νήσου Θάσου

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΣΜΕΑΕ

ΑΠ 238 Οδηγίες λειτουργίας-σύνταξη ωρολογίου στις ΣΜΕΑΕ. 2017-18