Η Διαφορετικότητα είναι Δικαίωμα και Κατάκτηση.

Η «Διαφορετικότητα είναι Δικαίωμα και Κατάκτηση» ήταν το σύνθημα που κυριάρχησε στη δράση του ΚΕΣΥ στο Β1 και Β2 του ΕΠΑΛ Μύρινας.

Σκοπός αυτής της δράσης ήταν να βοηθήσει τους μαθητές να ανακαλύψουν στοιχεία τόσο της δικής τους προσωπικότητας , όσο και των άλλων (συμμαθητών και δασκάλων) , έτσι ώστε να καλλιεργηθεί ο σεβασμός στη διαφορετικότητα.

Ξεκινήσαμε μ’ ένα παιχνίδι για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους. Οι ομοιότητες και οι διαφορές μας έγιναν περισσότερο ξεκάθαρες και σαφείς.

Μέσα από δραστηριότητες και τη συζήτηση που ακολούθησε με τα παιδιά συμπεράναμε ότι:

1.  Δεν είναι η εξωτερική εμφάνιση, η εθνότητα ή η αναπηρία που καθορίζει την εξέλιξη του ανθρώπου αλλά οι συνθήκες διαβίωσης, οι ευκαιρίες που του δίνονται και η προσωπικότητα του.
  2. Ένα μόνο χαρακτηριστικό  δεν μας καθορίζει.

Κλείσαμε με τους εξής προβληματισμούς:

Αν η κοροιδία του «διαφορετικού» σου δίνει δύναμη, τότε η προσέγγιση και η γνωριμία μαζί του τί σε κάνει?? Αδύναμο ή ώριμο άτομο??

Ευχαριστούμε πολύ τους καθηγητές του ΕΠΑΛ και τη ψυχολόγο κα Βασιλεία Καρασογιαννίδου για την πρόσκληση!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Διαφορετικότητα είναι Δικαίωμα και Κατάκτηση.

Το «χαρούμενο λιβάδι» του 1ου Νηπιαγωγείου Μύρινας

Στα πλαίσια του προγράμματος για την ευαισθητοποίηση ως προς τη διαφορετικότητα και την ισότητα, επισκεφθήκαμε στις 26 και 28 Ιανουαρίου το 1ο Νηπιαγωγείο Μύρινας.

Ξεκινήσαμε διαβάζοντας το βιβλίο της Φιλιώς Νικολούδη, «Το χαρούμενο λιβάδι», που μιλάει για την αποδοχή του διαφορετικού μ’ έναν πολύ όμορφο τρόπο και δίνει αφορμή για συζήτηση και πολλές δραστηριότητες.

Σε συνέχεια του παραμυθιού ζωγραφίσαμε το δικό μας λιβάδι και φτιάξαμε ένα μεγάλο κολάζ.

‘Επειτα, χωριστήκαμε σε 2 ομάδες όπου τα παιδιά συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες μπαίνοντας στη θέση αυτών που έχουν κάποια κινητική ή αισθητηριακή αναπηρία.

Στο τέλος και λίγο πριν τους αποχαιρετήσουμε μάθαμε λεξούλες στη νοηματική γλώσσα, όπως η μαργαρίτα, το λουλούδι, αγαπώ..

Φύγαμε ευχαριστημένοι, κρατώντας τη φράση της πεντάχρονης Δάφνης:

«Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι ίδιοι, αν ήμασταν ίδιοι δε θα αναγνωριζόμασταν..»

Ευχαριστούμε θερμά τις νηπιαγωγούς για την πρόσκληση και την φιλοξενία.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το «χαρούμενο λιβάδι» του 1ου Νηπιαγωγείου Μύρινας

Καλημέρα κόσμε!