Μαθητικές εκλογές 2018

Στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής μας δόθηκε η ευκαιρία να εκλέξουμε το μαθητικό συμβούλιο της τάξης μας, έτσι ώστε να συμμετέχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες στη λήψη αποφάσεων για θέματα που αφορούν τη σχολική ζωή και να κατανοήσουν το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεσθαι.

Σημαντικό κομμάτι της διαδικασίας, το οποίο ενθουσίασε τα παιδιά, υπήρξε η προεκλογική εκστρατεία των υποψηφίων. Η δημιουργικότητα και η φαντασία έγιναν τα οχήματά τους για να πετύχουν το στόχο. Οι υποψήφιοι/ες έφτιαξαν αφίσες, φυλλάδια ακόμα και φιλμάκια με αναφορά στο όραμά τους για το σχολείο. Τη λήξη της προεκλογικής περιόδου ακολούθησε αντιπαράθεση επιχειρηματικού λόγου μεταξύ των υποψηφίων (debate). Η εφορευτική επιτροπή ανέλαβε να φτιάξει τα ψηφοδέλτια, την κάλπη και να εξασφαλίσει την ομαλότητα της διαδικασίας.  Στο τέλος όλοι ήταν νικητές, γιατί έμαθαν να στέκονται μπροστά στους άλλους και να μπορούν χωρίς φόβο να ορθώνουν τον λόγο τους και να στηρίζουν τα όνειρά τους!

Διαδραστική προσομοίωση: Υπολογισμός εμβαδού

phet

Σήμερα στα μαθηματικά ασχοληθήκαμε με τον υπολογισμό του εμβαδού! Ας συνεχίσουμε την εξάσκηση με μερικά παιχνίδια διαδραστικής προσομοίωσης του Πανεπιστημίου του Κολοράντο (University of Colorado)! Καλή διασκέδαση!

Για να βρεις τα παιχνίδια πάτησε εδώ και  εδώ .

Φιλαναγνωσία 2018

Το πρόγραμμα φιλαναγνωσίας που υλοποιήσαμε φέτος ολοκληρώθηκε με επιτυχία! Διαβάσαμε και επεξεργαστήκαμε περίπου 25 βιβλία, καλέσαμε στην τάξη μας δύο συγγραφείς, πήραμε συνέντευξη από τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων Ελένη Γεωργοστάθη και παρακολουθήσαμε εργαστήρι δημιουργικής γραφής με τη συγγραφέα Ιωάννα Μπαμπέτα – Μπακιρτζή. Τα παιδιά έφτιαξαν τις δικές τους ιστορίες και περιπλανήθηκαν στον κόσμο της λογοτεχνίας! Καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος υπήρχε διάχυτη η αίσθηση  ότι η ανάγνωση βιβλίων μπορεί να γίνει μια πράξη ελευθερίας και δημιουργικότητας, στην οποία μπορούν να εκφράσουν τις επιθυμίες και τις σκέψεις τους όλοι.