Εγκύκλιος 6

Προϊστάμενες Νηπιαγωγείων

Ν.Κέρκυρας

.

ΚΟΙΝ: Προϊσταμένη Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης.

Διευθυντή Εκπαίδευσης Ν.Κέρκυρας

Ταχ. Δ/νση: Βελισσαρίου 30, Κέρκυρα, Τ.Κ. 491 00

Πληροφορίες: Ζερβού Μαρία

Τηλ.: 2661081055

Fax: 2661081043

E-mail: spaker42@yahoo.gr

Θέμα 1ο  Χαιρετισμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς

Αγαπητές συναδέλφισσες και συνάδελφοι  στον απόηχο των καλοκαιρινών διακοπών και στην έναρξη μιας νέας σχολικής χρονιάς εύχομαι από καρδιάς

Υγεία προσωπική και οικογενειακή ώστε να αντλήσετε  δύναμη και αισιοδοξία για το  δύσκολο και σημαντικό έργο που έχετε να επιτελέσετε.

Ο δρόμος που μαζί ακολουθούμε,  η  επιστημονικά τεκμηριωμένη υλοποίησή του έργου μας προς τους μαθητές μας ,τους γονείς και την κοινωνία ,θα συνεχιστεί μέσα από την αγαστή συνεργασία και την αμοιβαία εμπιστοσύνη που υπάρχει μεταξύ μας .

Βρίσκομαι πάντα δίπλα σας για να σας στηρίζω τόσο για  την αναβάθμιση  του εκπαιδευτικού μας έργου όσο και την προσωπική ανάπτυξη  και  αναβάθμιση του ρόλου των εκπαιδευτικών νηπιαγωγών.

Θέμα 2ο   Επιμορφωτική  συνάντηση των προϊσταμένων των Νηπιαγωγείων

Έχοντας υπόψη

Tο Π.Δ.200/98 καθώς και τις ανάγκες των εκπαιδευτικών στη διαχείριση προβλημάτων που προκύπτουν στις σχολικές μονάδες προσχολικής αγωγής

θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτικό σεμινάριο στο οποίο θα παραβρεθούν οι  προϊστάμενες των Νηπιαγωγείων του Νομού  με θέμα: Διαχείριση προβλημάτων στη σχολική μονάδα.

Το Σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί  στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 7ου Δημοτικού Σχολείου Κέρκυρας την Τετάρτη 10 Σεπτεμβρίου και θα διαρκέσει από τις 10.π.μ έως 14.00.

Πρόγραμμα  ημερίδας

10-11   Διαχείριση σχέσεων σχολείου οικογένειας

Εισηγήτρια Μαρία Αγάθου

Ψυχολόγος Εξειδικευμένη στη Συμβουλευτική γονέων

11-1.30 Συζήτηση- Επίλυση προβλημάτων που απασχολούν τις μονάδες προσχολικής αγωγής σε θέματα διαχείρισης κρίσεων στο χώρο του Νηπιαγωγείου

Εισηγήτριες

Μαρία Ζερβού Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής  Αγωγής 42ης Περιφέρειας Ιονίων Νήσων.

Αγάθου Μαρία     Ψυχολόγος Εξειδικευμένη στη Συμβουλευτική

11.30-12 Ο ρόλος του προϊσταμένου  στην επίτευξη των παιδαγωγικών στόχων της σχολικής

μονάδας.

Εισηγήτρια: Μαρία Ζερβού Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής  Αγωγής 42ης Περιφέρειας

Ιονίων Νήσων.

12-14.00 Συζήτηση για γενικότερα θέματα που αφορούν τις μονάδες προσχολικής αγωγής.

Σύμφωνα με το Π.Δ 200/98  η παρουσία όλων είναι υποχρεωτική .

Τα δεδομένα του σεμιναρίου  θα μεταφερθούν από τις προϊστάμενες στους εκπαιδευτικούς των μονάδων  σε παιδαγωγική συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί και θα καταγραφεί στο βιβλίο συλλόγου διδασκόντων.

Στη συνάντηση θα παραδώσετε συμπληρωμένη την επισυναπτόμενη φόρμα με τα στοιχεία της σχολικής μονάδας όπως αυτή παρουσιάζεται στην παρούσα χρονική στιγμή.

Κάθε μεταβολή θα αντικαθίσταται στην φόρμα και θα αποστέλλεται εκ νέου για ενημέρωσή μου.

Η φόρμα θα υπογράφεται από την προϊσταμένη και θα φέρει την σφραγίδα του σχολείου.

Η σχολική  σύμβουλος

Μαρία Ζερβού